Bilim Ofisi | Bilim Adamı Uzak Gezegenlere Yapı Taşları Göndermek İstiyor
238
post-template-default,single,single-post,postid-238,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,no_animation_on_touch,qode-title-hidden,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-16.6,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.1,vc_responsive

Bilim Adamı Uzak Gezegenlere Yapı Taşları Göndermek İstiyor

Bir Alman teorik fizikçisi, ilk yıldızlararası uzay aracına, bir öte gezegenin yörüngesinde yavaşlayıp oraya potansiyel olarak ikinci bir Dünya tohumu atmasına izin verecek bir değişiklik önerdi.

Son 30 yıldır, gelecekte insanların uzayda nereye gideceği hakkındaki popüler düşünce Ay’a dönüş ile kırmızı gezegen (Mars) arasında gidip geliyor.

Dünya gezegeninde kendimiz için yaptığımız ekolojik değişimlerden oluşturduğumuz sorunların çeşitliliğini düşündüğümüzde, kolonicilik bencil köklere sahiptir. Bununla birlikte, en iyi koloni tahminleri bile onlarca yıl içinde ölçülür ve bu yüzyılın geri kalanında hayatta kalacağımız konusunda bir garanti yoktur. Ayrıca insanlığı galaksiye doğru etkin bir şekilde yaymak için çok uzun bir süre gerekir.

Peki ya şimdi başka dünyalar üzerinde yaşam tohumlama sürecine başlayabilirsek?

İnsanlık hayatta kalamayabilir ama farklı yaşam biçimleri olabilir. Almanya Frankfurt Goethe Üniversitesi’nde teorik fizikçi Claudius Gros, bunu düşünmemiz gerektiğini belirtiyor. Evrenin her yanında hayat tohumlamanın, insan koloniciliğinden öncelikli olduğuna inanıyor. Ayrıca, bu tohumlama sürecinin, teknolojik kabiliyetimiz dahilinde olduğuna da inanıyor.

Atılım Starshot, bir lazer sistemi kullanarak Güneş’ten sonraki en yakın komşu yıldızımız Alpha Centauri’ye ilk sondajı göndermek için iddialı bir plan. Bu gezinin yaklaşık 20 yıl sürmesi bekleniyor. Ve 1 gram ağırlığındaki bir sondajın 160 milyon km hıza ya da ışık hızının 5’te 1’i hızına getirilmesi gerekecek. Sondajın bir frenleme sistemi olmayacak ve ulaştıktan sonra yıldız saatlerine göre sesi alması umuluyor. Çekilen, fotoğrafların Dünya’ya gönderilmesi için yeterli bir zamana sahibiz.

Türkçe Çeviri: Ebrar Gezer

REFERANSLAR

BERGAN, K. H. (2017, Dec 3). Space. Science Alert: https://www.sciencealert.com/scientist-plan-to-send-life-to-distant-exoplanets-breakthrough-starshot adresinden alındı