Bilim Ofisi | Bilim Adamları Kanseri Tespit Etmek İçin Mıknatıs Kullanıyor
248
post-template-default,single,single-post,postid-248,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-16.6,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.1,vc_responsive

Bilim Adamları Kanseri Tespit Etmek İçin Mıknatıs Kullanıyor

Son yıllarda bilim dünyasına büyük keşifler sunan Stanford Üniversitesi, kanser teşhisinde yeni bir yöntem kullandı. Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden araştırmacıların yaptığı çalışmaya göre manyetik tel, bulunması zor tümör hücrelerini tespit etmek için hızlı ve etkili bir imkân sunuyor.

Stanford’da profesör olan Sam Gambhir ve meslektaşları, domuzlar üzerinde manyetik tel yöntemini denediler ve iyi sonuçlar elde ettiler. Telin insan üzerindeki kullanımı onaylanırsa, tel koldaki bir damara yerleştirilecek. Tümörden gelen ve manyetik nanoparçacıklarla işaretlenmiş kanser hücreleri damarda yüzdüğü sırada, manyetik tel bu hücreleri kendisine çekecek. Örneklendirmek gerekirse, buzdolabı ve magnetin arasındaki çekim gücünden faydalanması ile benzer işlevlerden bahsedebiliriz. Böylece kanserli hücrelerin kandaki düzeyi de anlaşılmış olacak. Damara yerleştirilen tel, kandaki tümör hücrelerine yapışmak için tasarlanmış özel manyetik nanoparçacıklara sahip. Bu sayede tümörlü hücreler de mıknatısa çekilmiş oluyor.

Tekniğin bir diğer faydalı tarafı ise, hastanın uygulanan tedaviye verdiği yanıtı, doktorların da değerlendirebilir olmasıdır. Eğer tedavi işe yarıyorsa bu durumda tümör hücrelerinin ölmesi ve kandaki seviyesinin yükselmesi beklenir. Yani manyetik tel ile çekilen kanserli hücre sayısında artış olması hedefler arasında ilk sıraya yerleşmiştir.

Özetlemek gerekirse; kanda yüzen kanserli hücreler, manyetik nanoparçacıklarla sarıldığında hücre, etrafındaki küçük mıknatısı tutar. Hücre-mıknatıs kompleksi damarda akarken manyetik çekim sayesinde tele tutunmaya zorlanır. Daha sonra tel damardan çıkarılır ve hücreler incelemeye alınır.

Pofesör Gambhir, “Kanser hücrelerini emmekte iyi olursak, teli uzun vadede farklı uygulamalarda kullanabiliriz. Mesela tel bu şekilde kanser hücrelerini toplayan ve vücudun diğer bölgelerine yayılmasını engelleyen bir filtre olarak da değerlendirilebilir.” dedi.

Türkçe Çeviri: Ebrar Gezer 

REFERANSLAR

Armitage, H., Bach, B., Goldman, B., Greicius, J., & Pathipati, A. (2018, July 16). Scientists use magnets to detect cancer. Retrieved from https://scopeblog.stanford.edu/2018/07/16/scientists-use-magnets-to-detect-cancer/