Bilim Ofisi | Tembellik Homo Erectus’un Yok Olmasına Sebep Oldu
245
post-template-default,single,single-post,postid-245,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-16.6,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.1,vc_responsive

Tembellik Homo Erectus’un Yok Olmasına Sebep Oldu

Avustralya Ulusal Üniversitesinde yapılan yeni arkeolojik çalışmalar, bir çeşit nesli tükenmiş ilkel insan türü olan Homo erectus’ların tembel oldukları için kısmen soylarının tükendiğini gösterdi.

Arap Yarımadasında yapılan eski insan popülasyonu kazılarında, Erken Taş Devrinde Homo erectus’un araç gereç yapmak ve kaynak toplamak için oldukça az çaba sarf ettiği ortaya çıktı.

Dr .Ceri Shipton,Suudi Arabistan’ın merkezindeki Saffaqah bölgesinde.

İstina edilen: ANU

Çalışmayı yürüten ANU Kültür, Tarih ve Dil Okulu araştırmacısı Ceri Shipton’a göre bu tembellik türlerin soylarının tükenmesi sürecinde rol almış, değişen iklime adapte olamama sorunuyla eşleşiyor.
Dr Shipton “ Bir şeyler yapmak için hiç de kendilerini zorlamış gibi gözükmüyorlar. Çevreyi araştıran kâşifler olduklarını da pek sanmıyorum. Bizimle aynı merak duygusuna sahip değillerdi.” dedi.

Dr Shipton bunun türlerin kaynak toplarken ve taştan araç gereç yaparken kullandıkları bariz bir yöntem olduğunu belirtti.

“Taş araç gereçlerini yapmak için, daha sonraki taş alet üreticilerinin kullandıkları malzemeye kıyasla, nispeten daha düşük kalitede olan ve kamplarında yatan herhangi bir çeşit kayayı bulup kullanabilirlerdi. Ayrıca incelediğimiz site alanında küçük bir tepeye kadar olan kısa mesafede kaliteli bir taştan büyük bir kayalık mostar vardı. Ama o tepeye doğru yürümek yerine, aşağı doğru yuvarlanan ve tepenin dibinde yatan parçaları kullanabilirlerdi.”

“Kayalık mostarı incelediğimizde ne herhangi bir faaliyet ne insan eliyle yapılmış herhangi bir eser ne de taş çıkarma işleminin yapıldığına dair bir işaret vardı.”

“Orada olduğunu biliyorlardı ancak anlaşılan o ki yeterli kaynaklara sahip oldukları için ‘Neden zahmete girelim ki?’ diye düşünmüş gibiler.”

Bu daha sonraki zaman dilimlerinde, taştan araç gereç yapmış insanların- ki bu insanlara yüksek kalitede taşlar bulabilmek için dağlara tırmanan ve bunları uzun mesafeler boyunca taşıyan ilk Homo sapiensler ve Neandertaller de dâhil- tam tersi bir durum.

Dr Shipton “Sadece tembel değil aynı zamanda çok da sabit fikirliydiler.” Dedi.

“Tortu örnekleri, etraflarındaki çevre değişse de onların tam olarak aynı şeyleri araç gereçleriyle yapmaya devam ettiklerini gösterdi.”

“Hiçbir ilerleme katedemediler ve araç gereçleri şuan ki kuru nehir yataklarından asla çok uzakta olmadı. Bence en sonunda, bulundukları çevre onlara çok kuru geldi.”

Kazı ve yüzey araştırması 2014 yılında Suudi Arabistan’ın merkezindeki Dawadmi yakınındaki Saffaqah bölgesinde gerçekleştirilmiştir.

 

Türkçe Çeviri: Rabia Bice

REFERANS

Laziness helped lead to extinction of Homo erectus. (2018, August 10). Retrieved from https://www.sciencedaily.com/releases/2018/08/180810091542.htm / adresinden alındı.