Bilim Ofisi | İşte Kahve İçmek Kalbimizi Nasıl Koruyabilir
288
post-template-default,single,single-post,postid-288,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-16.6,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.1,vc_responsive

İşte Kahve İçmek Kalbimizi Nasıl Koruyabilir

Hücrelerin enerji depolarındaki işlevlerini hızlandıran, kavurulup öğütülmesi ile lezzetli bir tat haline gelen kahve, zevk ve içiş keyfi dışında kalarak kalp krizine karşı savaştığından bahsedebiliriz. Benzer yönlerden ilerleyen araştırmalara istinaden, düzenli olarak kahve tüketmenin atar damar tıkanmalarını engelleyerek kalbin rutine dönmesine imkân tanıdığı tezini vurgulayabilmek mümkün.

Fareler üzerinde yapılan deneylerde hücrelerin, enerji üretimini hızlandırdığı ve kalp krizine iyi geldiği gözlemlendi. Araştırmacılar, farelere kalp krizi deneyinden önce 10 gün boyunca eşit miktarda dört fincan kahve vermiştirler. Araştırmacılar, 21 haziran PLOS Biology’de, kafein verilmiş farelerde kalp krizi hasarlarını, kafein verilmemiş  farelere göre  daha yüksek oranda iyileştirdiğini raporlamışlardır. Kafein, p27 adı verilen bir proteinin, hücreler için enerji üreten organel olan mitokondriye taşınmasına yardımcı olur. Heinrich Heine University araştırmacıları p27 protein miktarını mitokondride arttırmak istemişler ve hücrelerin enerji üretimindeki yükselişinin de kalp hücrelerinde görülen, kalp krizi hasarlarını iyileştirdiğini gözlemlemiştirler.

İnsanlar da ve diğer canlılar da p27 proteini vardır. Dolayısıyla kafein, insanların kalplerini iyileştirme ihtimalini ortaya çıkarmıştır. Normalde p27 proteini hücre bölünmesine yardımcı olan hücre çekirdeğinde bulunur. P27’ nin mitokondride enerji arttırıcı rolü daha önce bilinmemektedir.

Kahvenin kanser dışında, kalp hastalıkları, diyabet ve diğer hastalıklara karşı koruma sağladığı görülüyor. Biyokimyacı Judith Haendeler,’’Yeni keşifler bunun nedenini açıklamamıza yardımcı olabilir’’ diyor. Moleküler genetik uzmanı Joachim Altschmied, ’’Bizim bulduklarımız dışında diğer doktorlar kahvenin kalp hastalıklarına iyi gelmediğini vurgular’’ ifadesini belirtmiştir. Fakat Heandeler, egzersiz ve doğru beslenme gibi kalp dostu aktiviteleri yapmadan yalnızca kahve tüketiminin insanlar için çok da bir şey yapmayacağı hakkında uyarıyor.

Onlarca karşıt düşüncenin eşiğinde akıllara tek taraflı görüşlerle takip edilen zıtlıkların karşılıklı olarak bilime doğruyu ispat etme çabası kapsamında konu olduğundan daha değerli bir hususa dönüştü. Ancak, bu konuda hala kesin ve net bir kuram ortaya koyulamamış gibi görünüyor. Gerçeklik perdesinin aralanabilmesi için kahve üzerindeki araştırmalara daha da ağırlık vermek gerektiği görünüyor.

Türkçe Çeviri: Tuba Nur Sakarya

REFERANSLAR

Saey, T. H. (2018, July 11). Here’s how drinking coffee could protect your heart. Retrieved from https://www.sciencenews.org/article/how-drinking-coffee-could-protect-your-heart /adresinden alındı.