Bilim Ofisi | Yapay Zeka Kişiliğinizi Tahmin Edebilir… Sadece Gözlerinizi Takip Ederek
300
post-template-default,single,single-post,postid-300,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-16.6,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.1,vc_responsive

Yapay Zeka Kişiliğinizi Tahmin Edebilir… Sadece Gözlerinizi Takip Ederek

Gözlerin, düşündüklerimizi ve hissettiklerimizi gözler önüne sererek ruhun penceresi olduğunu sıkça söylenmektedir. Günümüzde, yeni araştırmacılar sadece gözlerin hareket yönüyle insanın kişilik tipini öğrenebilme hususunda önemli bir ayraç olabileceğini ortaya koyuyor.

Güney Avusturalya Üniversitesi tarafından Stuttgard Üniversitesi, Flinders Üniversitesi ve Almanya’daki Max Planck InstituteforInformatics olan ortaklığı ile geliştirilen araştırma kişilik ve göz hareketleri arasındaki bağlantıyı kanıtlamak için son teknoloji ürünü olan öğrenme algoritması kullanıyor. Bulgulara göre insanların göz hareketlerinin sosyal, vicdanlı veya meraklı olup olmadıklarını algoritma yazılımı ile dört tane Büyük Beş kişisel özelliği; nörotizm,  dışa dönüklük, hoşluk, vicdanlı olmayı güvenilir bir şekilde tanıdığını gösteriyor. Araştırmacılar 42 katılımcının üniversite kampüsünde yapmış oldukları günlük işlerini yaptığı esnada göz hareketlerini takip etmenin akabinde köklü anket uzmanlarını kullanarak kişilik özelliklerini değerlendirdiler.

UniSA’inDr.TobiasLoetscher çalışmanın daha önceden soruşturma altında olan göz hareketleri ve kişisel özellikler arasında yeni bağlantılar sağladığını sosyal, sinyal ve sosyal robotikte ortaya çıkan alanlar için önemli iç görüler sağladığını söylüyor.

Dr.Loetscher “Bu buluşların insan-makine etkileşimlerini geliştirme olasılığı kesinlikle var.” diyor.

“İnsanlar sürekli geliştirilmiş, kişiselleştirilmiş hizmetlere bakıyor. Ancak, bugünün bilgisayarları ve robotları sosyal olarak farkında değiller, bu yüzden sözlü olmayan işaretlere uyum sağlayamazlar..”

“Bu araştırma robot ve bilgisayar geliştirmek için olanaklar sağlıyor, böylece daha doğal  ve insanların sosyal işaretlerini yorumlamakta daha iyi olabilirler.”

Dr. Loetscher bulguların sıkı bir şekilde kontrol edilen laboratuvar çalışmalarının ve gerçek dünya ortamlarında doğal göz  hareketleri çalışması arasında önemli bir köprü sağladığını söylüyor.

“Bu çalışma günlük işlerini yapan insanların görsel davranışlarını laboratuvarda olmalarından daha doğal tepkiler sağlayarak, takip etti ve ölçtü.”

“Ve bizim makine öğrenme yaklaşımız sayesinde, sadece günlük yaşantıdaki göz hareketlerinin açıklanmasındaki kişiliğin rolünü değil, ayrıca kişilik özelliklerini belirleyen yeni göz hareket belirleyicilerini de onaylıyoruz.”

Türkçe Çeviri: Esma Dereli

REFERANSLAR

Artificial intelligence can predict your personality… simply by tracking your eyes. (2018, July 28), Retrieved from https://www.sciencedaily.com/releases/2018/07/180728083603.htm