Bilim Ofisi | 4 Milyon Yıllık İnsanımsı Kafatası Modern İnsanlarla Benzerlikler Göstermekte
337
post-template-default,single,single-post,postid-337,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-16.6,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.1,vc_responsive

4 Milyon Yıllık İnsanımsı Kafatası Modern İnsanlarla Benzerlikler Göstermekte

Fosilin tekrar gözden geçirilmesi; ‘Güney Afrika’daki insan evriminin en eski kanıtı’ olarak  şaşırtıcı sonuçlar gösteriyor.

1995’te Güney Afrika’daki insan evriminin en eski kanıtı olarak tarif edilen 4 milyon yaşındaki bir fosilin kafatası, yüksek çözünürlüklü görüntüleme sistemleriyle tarandığında, kendimizdekiler ile benzerlikler gösterdi.

Nesli tükenmiş Australopithecus cinsinin kafatası Sterkfontein Mağaralarındaki Jacove Cavern tortularının altlarında, Güney Afrika’daki Johannesburg’un yaklaşık40 km kuzeybatısında bulundu. Witwatersrand  Üniversitesi‘nin Coğrafya, Arkeoloji ve Çevresel Çalışma Okulu’ndan Dr. Amelie Beaudet ve onun Sterkfontein ekibinden çalışma arkadaşları Evrimsel Çalışmalar Enstitüsü’nde, Witwatersrand Üniversitesi merkezli, kafatasını 2016’da taradılar ve gelişmiş görüntüleme tekniklerini kafatasının anatomisini daha fazla araştırmak için “sanal paleontoloji”de uyguladılar. Onların araştırması Palaeosciences’daki Üstünlük Merkezi, Claude Leon Vakfı ve Güney Afrika’daki Fransız Enstitüsü tarafından finanse edildi, İnsan Evrimi Dergisi tarafından yayınlandı.

“Jacovec “kafatası bizim atalarımızın biyoloji ve çeşitliliği ve onların akrabaları ve en sonunda onların evrimi hakkında daha fazla öğrenmek için eşsiz bir olanak sunuyor.” diyor, Beaudet. “Kafatası, birçok parça halinde ve önceki Jacovec örneğinin kimliği ve anatomisi hakkında maalesef  çok şey söylenemez.”

Yüksek çözünürlüklü taramada araştırmacılar kantitatif ve invazif olmayan Jacovec örneğinin iç anatomisinin ince detaylarını keşfedebildiler ve Australopithecus cinsi ile ilgili önceden bilinmeyen bilgilerini raporladılar.

“Bizim çalışmamız, Jacovec numunesinin ve Sterkfontein De Ausralopithecus numunesinin kafatası genel olarak kalın ve esasen süngerimsi kemik olduğunu ortaya çıkardı.” diyor Beaudet. “Süngerimsi kemiğin bu büyük kısmı, bizim kafatasımızda da bulunmakta, Australopithecus’un beynindeki kan akışını belirleyebilir, bizimki ile karşılaştırılabilir ya da kraniumun gelişen beyni korumakta önemli bir rolü olabilir.”

Kafatasını bizim aile ağacımızdaki başka bir nesli tükenmiş grupla karşılaştırdığımızda, Paranthropus, Güney Afrika’daki ilk insanlarla birlikte iki milyon yıldan önce yaşadı, onların çalışması bu cinsin kafatası anatomisinin ilgi çekici ve beklenmedik yönünü ortaya çıkardı.

“Biz ayrıca Paranthropus kafatasının nispeten ince ve esasen kompakt kemikten oluştuğunu bulduk. Bu sonuç başka bir biyolojiyi öne sürerken özellikle ilgi çekici.” diyor, Beaudet.

İnsan ırkının kökeninde bulunan, bir Unesco Dünya Miras Mevkisi, Güney Afrikalı paleontolojik yerler kökenlerimizi keşfetmede çok önemli bir rol oynamıştır. Özellikler Sterkfontein  Mağaraları bölgesi Afrika’daki  en verimli fosil mekanlarından biri, ilk Australopithecus yetişkinini de, ikonik ”Mr. Pres.” ve “LittleFoot”,  içeren 800’ü aşkın insanımsı kalıntılar, 1936’dan bu yana toplanan üç cinsi temsil ediyor, en tamamlanmış tek, eski insanımsı iskeleti henüz yeni bulundu.

“Jacovec kafatası, bizim insan evriminiz anlayışı için Sterkfontein fosil numunesinin ilişkisine örek bir model olur.” diyor, Beaudet. “Teknikleri hayal etmek  Güney Afrika fosil topluluğunu tekrar ziyaret etmek için eşsiz bakış açıları açıyor.”

Türkça Çeviri: Esma Dereli

REFERANSLAR

Cranium of a four-million-year-old hominin shows similarities to that of modern humans. (2018, June 25). Retrieved from https://www.sciencedaily.com/releases/2018/06/180625130919.htm.