Bilim Ofisi | Genetiği Değiştirilmiş Bebekleri Etik Desteklemiyor
354
post-template-default,single,single-post,postid-354,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-16.6,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.1,vc_responsive

Genetiği Değiştirilmiş Bebekleri Etik Desteklemiyor

Genetiği değiştirilmiş bebeklere insanlık bir adım daha yaklaşmış olabilir. Geçtiğimiz günlerde İngiltere menşeili Biyoetik Nuffield Council (NCB), piyasaya bir rapor yayınladı. Kurul, insan genomlarının düzenlenmesi ve üremeyi içeren sosyal ve etik sorunlara değindi.

Rapor insan embriyolarını, spermlerini veya yumurtalarının düzenlenmesinde doğacak bebeğin yaşamını tehlikeye atmanın haricinde; toplumda bölünme ve ayrımcılık yaratacağına değindi. NBC tarafından yayımlanan raporda bazı nedenlerden ötürü embriyo düzenlemesi konusundan çok, kozmetik nedenlerle yapılan değişiklikler etik olarak masaya yatırılıyor. Ancak kurul hiçbir koşulda insan embriyosunda düzenleme yapmayı desteklemiyor.

Raporda insan embriyosunda olası herhangi bir değişikliğe gidilmeden önce mutlaka daha fazla araştırma yürütülmesi gerekliliği vurgulanıyor. Aynı zamanda bu teknolojinin kullanımının kamuoyunda tartışılması ve olası etkilerinin dikkatle incelenmesi gerektiği vurgulanıyor. Bireyler, gruplar ve genel olarak toplum için risklerin değerlendirilmesi, ortaya çıkabilecek herhangi bir olumsuz tesirin izlenmesi, raporda işlenen diğer bir başlık.

Tüm bunlardan sonra insan gen düzenlemesinin devlet kurumları tarafından sıkı bir şekilde denetlenmesi gerektiği ve bunun yakından izlenen klinik çalışmalarda kullanılmaya başlanabileceği vurgulanıyor. NCB, aslında insanlarda gen düzenlenmesi için yasalar oluşturamaz veya herhangi bir standart yaratamaz. Ancak konseyin bebek embriyoları düzenleme konusunda ciddi bir ağırlığı bulunuyor. NCB’nin bebek embriyolarını düzenleme konusuna yeşil ışık yakan bir rapor yayımlaması bu alanda önemli bir gelişme olarak görülüyor.

Türkçe Çeviri: Ebrar Gezer

 REFERANSLAR

Creating genetically modified babies is “morally permissible,” says ethics committee. (2018, July 17). Retrieved from https://futurism.com/editing-human-embryos-morally-permissible/adresinden alındı.