Bilim Ofisi | Google Gözlük Otizmli Çocukları Sosyalleştiriyor
382
post-template-default,single,single-post,postid-382,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,no_animation_on_touch,qode-title-hidden,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-16.6,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.1,vc_responsive

Google Gözlük Otizmli Çocukları Sosyalleştiriyor

Google gözlük, yüksek teknoloji modasında bir trend olarak başarısız olmuş olabilir ama otizimli çocukların sosyal ortamlarını daha iyi yönetmeleri için yardımcı olabilecek bir araç olarak umut vaat etmektedir.

Google gözlük, mikrofonlu kulaklık seti ile eşleştirilen yeni bir akıllı telefon uygulaması, kullanıcıların duydukları duygular hakkında gerçek zamanlı güncellemeleri sunmak için yüz tanıma sistemini kullanmaktadır. Npj Digital Medicine’de online olarak 2 Ağustos’ta açıklanan bir pilot denemede, otizm spektrum bozukluğu olan 14 çocuk bu programı evde ortalama 10 haftadan fazla kullandı. Tedaviden sonra çocukların, yüz ifadelerini çözmek ve artan göz kontağı dahil sosyal ilişkilerinin geliştiği gözlemlendi.

Katılımcılardan 9 yaşındaki Alex’in annesi olan Donji Cullenbine, çalışmadan sonra Google gözlük tedavisini ’’dikkat çekici’’ olarak değerlendirdi. Annesi birkaç hafta içerisinde Alex’in (o zamanlar 7 yaşındaydı) daha fazla göz kontağı kurduğunu fark etti ve tedavisi bittiği için takılıp kalmış bir davranış değişikliği olduğunu ve Alex’in Google gözlük uygulamasını kullanmayı sevdiğini söylüyor. Cullenbine, oğlunun heyecanla ’’Anne aklımı okuyabiliyorum.’’dediğini hatırlıyor.

Yeni bir Google Glass programı, belli bir duyguyu ifade ederken (mutluluk, üzüntü, öfke, tiksinti, sürpriz, korku veya hor görme gibi) ekranda bir ifade göstererek kullanıcıyı uyarır. Programı kullandıktan sonra ebeveynler ve çocuklar, Google Glass program kimliğinin farklı duyguları ne zaman yansıttığını gösteren, renk kodlu bir zaman çizelgesi eşliğinde etkileşimlerinin videosunu inceleyebilir.

Ailesi ve arkadaşlarıyla etkileşim içinde olup doğal yollardan yüz ifadelerini çözmeyi öğrenen çoğu çocuktan farklı olarak otizmli çocuklar genellikle davranışsal terapi yoluyla bu becerileri geliştirmelidirler. Bu, genel olarak, çocuğa farklı ifadelerle yüzleri tasvir eden flash kartlarla yapılan egzersizler gibi yapılandırılmış aktiviteler aracılığıyla ve bir terapist yardımıyla yapılır. Ancak terapistler nadiren de olsa otizm tanısı konan bir çocuğun tedaviye başlamadan önce bekleme listesinde 18 ay geçirebileceğini belirtiyor.

Stanford Üniversitesi’nde pediatri konusunda uzmanlaşmış biyomedikal veri bilimcisi Dennis Wall ve meslektaşları, evde otizmli çocuklara isteğe bağlı davranış terapisi sunmak için yeni Google Glass programını kurdular.

Kulaklığın kamerası, çocuğun görüş alanındaki kişilerin yüzlerini kaydeder ve bu bilgileri bir akıllı telefon uygulamasına aktarır. Yüz binlerce fotoğraf üzerinde eğitilen uygulama, sekiz temel ifadeyi tanımak için tasarlanmıştır; mutluluk, üzüntü, öfke, iğrenme, sürpriz, korku, hor görme ve sakin olma. Uygulama bu duygulardan herhangi birini tanıdığın da, bu duygunun kulaklık hoparlöründen adlandırılmasıyla ya da sağ gözlük çerçevesinin köşesinde küçük bir ekranda gösterir. Google gözlük kullanıcısına bilgi gönderir.

Pilot denemede, otizmli 3 ila 17 yaş arası çocuklar haftada en üç kez 20 dakikalık süreyle Google gözlük programını ailelerinin yanında kullandılar. Tedaviden önce ve sonra, ebeveynler çocuklarının sosyal becerilerini değerlendiren anketleri tamamladılar. Bu Sosyal Duyarlılık Ölçeği’nde, 60’ın altındaki puanlar “normal” aralıkta, 60-65 arası puanlar hafif, 65-75 arası orta ve 75’inde ise şiddetli otizme işaret etmektedir. Tedavi süresince çocukların ortalama puanı 80.07’den 72.93’e düştü.

On dört çocuğun on bir tanesi de tedavinin başlangıcında ve sonunda duygu tanıma sınavını tamamladı. Bu testte, bir sınav görevlisi sekiz ana duygunun her birini beş kez gösterdi ve çocuk, kontrol pilotunun hangi duyguyu ifade ettiğini tahmin etti. Terapiden önce, çocuklar 40 sorudan ortalama 28.45 puan aldılar daha sonraki süreçte ise 38 doğru cevap ortalamasına ulaşıldığı gözlemlendi.

Bu sonuçlar cesaret verici olsa da, çalışma, tedavi görmeyen çocukların kontrol grubunu içermemektedir. Boston’da otizmli insanlara yardımcı olmak için giyilebilir teknolojiyi geliştiren bir şirket olan Brain Power’de bir nörobilimci olan Ned Sahin, Google Glass programının çocukların tedavi sürecinde sosyal becerilerini geliştirmelerinin tek nedeni olup olmadığını tam olarak açıklamıyor. Sahin ’’çocukların tedavi görüp göremeyeceği dair rastgele seçilmiş  bir çalışma, tedavinin etkilerinin daha iyi kavramasını sağlayabilir.’’ ifadesini kullanmaktadır.

Wall ve ekibi şu anda 6 ila 12 yaş arasındaki 74 çocukla böyle bir deney üzerinde çalışıyor. Google gözlük tedavisi, ileride yapılacak deneylerde iyi bir performans gösterir ve yaygın kullanım için uygun görülürse, U.S. Centers for Disease Control and Prevention’a göre Amerika’da 59 çocuktan birini etkileyen otizmli çocuklar için güçlü bir öğrenme aracı olabilir.

Cullenbine, çoktan hayatının değiştiğini söylüyor ve Alex’in insanlarla daha iyi ilişkiler kurabileceğini umut ediyor.

                                                                                                              Türkçe Çeviri: Tuba Sakarya

REFERANSLAR

Temming, M. (2018, August 03). Google Glass could help children with autism socialize with others. Retrieved from https://www.sciencenews.org/article/google-glass-could-help-children-autism-socialize-others/ adresinden alındı.