Bilim Ofisi | Uyku Sırasında Öğrenme Nasıl Meydana Gelmektedir?
387
post-template-default,single,single-post,postid-387,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-16.6,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.1,vc_responsive

Uyku Sırasında Öğrenme Nasıl Meydana Gelmektedir?

Araştırmacılar manyetoensefalografi kullanarak insan beyninin uyku sırasında sesleri algılayabilmesine rağmen, bu sesleri organizasyonlarına göre sıralı olarak gruplayamadığı sonucuna vardılar.

ULB Nörobilim Enstitüsünden Philppe Peigneux tarafından yönetilen bir grup araştırmacı, yavaş dalga uykusu sırasında öğrenme yeteneklerimizin sınırlı olduğunu buldu. Manyetoensefalografi (MEG) kullanarak beynimizin uyku sırasında hala sesleri algılayabilmesine rağmen, bu sesleri organizasyonlarına göre sıralı olarak gruplayamadığını açıkladı.

Hipnopedi veya uyku sırasında öğrenme yeteneği, 60’lı yıllarda popülerdi, örneğin Aldous Huxley’in Cesur Yeni Dünya romanında bireyler uyku sırasında gelecekteki görevlerine ayarlanır. Bu kavram uykuda öğrenme yeteneklerini destekleyen güvenilir bilimsel kanıtların eksikliği nedeniyle aşamalı olarak terk edilmiştir.

Son zamanlarda yapılan birkaç çalışma hem insanlarda hem de hayvanlarda, uyarıcı refleks yanıtı gibi temel ilişkilerin uyku sırasında mümkün olduğunu göstermiştir. Yine de uyku daha sofistike öğrenme biçimlerine izin veriyorsa açık değildir.

Scientific Reports dergisinde 6 Ağustos tarihli çalışma yer almaktadır. ULB Nörobilim Enstitüsü araştırmacıları tarafından yapılan bir araştırmada, beynimizin uyku sırasında sesleri, uyanıkken algıladığı gibi algılamasına rağmen; dizilerine ve organizasyonlarına göre algılama yeteneği sadece uyanıkken çalışır.

Universite libre de Bruxelles Psikolojik Bilimler ve Eğitim Fakültesi’nde profesör olarak çalışan ve Philppe Peigneux’un yönettiği FNRS’de araştırma görevlisi olan Juliane Farthouat, serilerin istatiksel öğrenimini yansıtan sesler ve yavaş dalga uykusu gibi serebral aktiviteyi kaydetmek için manyetoensefalografi kullandı.

Uyku sırasında, katılımcılar rastgele düzenlenmiş ya da işitsel akımın istatiksel olarak üç öğeden oluşan gruplara ayrılabileceği şekilde yapılandırılmış saf seslerin hızlı akışına maruz bırakılmışlardır.

Uyku sırasında, beyin MEG tepkileri izole seslerin korunmuş olduğunu ispatladı; ancak istatiksel kümelenmeyi yansıtan bir tepki yoktu.

Tüm katılımcılar uyanıkken sesleri gruplandırıp, üç elementten oluşan gruplara yansıtan beyin, MEG yanıtlarını vermiştir.

Bu çalışma, yavaş dalga uykusu sırasında de novo öğrenmede içsel sınırlamalar olduğunu ve    uyuyan beynin öğrenme yeteneklerini basit, temel ilişkilerle sınırlandırabileceğini kanıtladı.

Türkçe Çeviri: Selin Yaşar

REFERANSLAR

Learning While Sleeping. (2018, August 06). Retrieved from https://www.sciencedaily.com/releases/2018/08/180806104242.htm adresinden alındı.