Bilim Ofisi | Bu Küçük, Esnek Hoparlör Ve Mikrofonlar Cildinizin, Müzik Çalmasını Sağlayacak
392
post-template-default,single,single-post,postid-392,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-16.6,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.1,vc_responsive

Bu Küçük, Esnek Hoparlör Ve Mikrofonlar Cildinizin, Müzik Çalmasını Sağlayacak

Eğer kulaklıklarınızı unutmaya eğilimliyseniz, cildiniz hoparlöre dönüştürebilen yeni giyilebilir teknoloji kulaklarınızla müzik çalabilir. Duyma ve konuşma bozukluklarına yardımcı olmak için oluşturulan yeni “akıllı cilt”,  kulağa ya da boğaz kısmına gömülebilir. Aynı çalışmada açıklanan benzer bir cihaz, sesle çalışan güvenlik sistemlerinin kilidini açmak için akıllı telefonlara ve bilgisayarlara bağlanabilen bir mikrofon görevi görür.

Geçici dövmeden daha ince olan hoparlörleri oluşturmak için araştırmacılar elektronik esnemeyi, elektrik ve ısı iletkenliği kapasitesini kaybetmeden (ses sinyallerinin iletimi için ikisi de gerekli) yeteri kadar esneyebilecek ve cilt ile katlanabilecek şekilde tasarlamaları gerekti.

Bilim insanları farklı malzemeler denedikten sonra ve değişik malzemeleri test ettikten sonra esnek, şeffaf ve ses sinyallerini geçirebilme kapasitesi olan polimer kaplı minik gümüş kablolarla bir devre oluşturdu.

Müzik çalardan bir elektrik ses sinyali alındıktan sonra, minik hoparlör tel örgülerini 33°C ye yükseltir buda ortamdaki havanın basıncında gerçekleşen değişimle ses yollarını çoğaltır.

Mikrofon ters yönde çalışır,  konuşma ses dalgalarını, elektrik dalgalarına dönüştürür; bu da akıllı bir telefon veya bilgisayar tarafından saklanabilir ve oynatılabilir. Takım bugün Science Advances’da mikrofonun ağızdan gelen ses dalgalarını algılayabildiğini ve aynı zamanda ciltteki ses titreşimlerinden kelimeleri basitçe hatırlayabildiğini raporladı.

Araştırmacılar; mikrofonu test etmek için, dört kişiden akıllı telefonu ses tanıma sistemiyle açmalarını istediler ve sadece bir kişi kayıtlı kullanıcıydı. 10’dan fazla denemede, sistem doğru sesin %98’inden fazlasını tanıyabilmiştir.

Araştırmacılar bir sonraki adımın, tiz ve düşük ses seviyeli mikronun ses kalitesini ve ses seviyesini geliştirmek aynı zamanda mikrofonun doğru konuşmayı algılaması ve farklı sesleri ayırt etmesini sağlamak olduğunu söylüyorlar. Ayrıyeten ürünün ağırlığı için daha iyi malzemeler kullanmak istiyorlar. Deri kulaklıklar piyasaya sürülene kadar normal kulaklıklarınızın yanınızda olduğundan emin olun.

Türkçe Çeviri: Tuba Sakarya

 

REFERANSLAR

SchembriAug, F (2018, August 03). These tiny, stretchy speakers and microphones let your skin play music. Retrieved from http://www.sciencemag.org/news/2018/08/these-tiny-stretchy-speakers-and-microphones-let-your-skin-play-music /adresinden alındı.