Bilim Ofisi | Bir Video Oyunu Beyini Değiştirebilir, Orta Okullularda Empatiyi Geliştirebilir
424
post-template-default,single,single-post,postid-424,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-16.6,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.1,vc_responsive

Bir Video Oyunu Beyini Değiştirebilir, Orta Okullularda Empatiyi Geliştirebilir

Deneysel bir video oyununda “Crystals of Kaydor,” bir robot uzaylı bir gezegene mecburi iniş yapar. Uzay aracını yeniden inşa etmek için oyuncular, robot olarak, uzaylılarla insan benzeri yüzleri yorumlayarak uyum kurmak zorundadır.

Uzay kâşifi bir robot uzak bir gezegene çarpar. Hasarlı uzay aracının parçalarını toplamak adına, yerel uzaylı sakinler ile duygusal uyum kurmak zorundadır. Uzaylılar başka bir dil konuşuyor ama yüz ifadeleri hatırı sayılır bir şekilde insanımsı.

Bu fantastik senaryo ortaokullular için olan video oyunlarının çocukların empatisini artırıp arttıramayacağını çalışmak ve böyle beceriler öğrenmenin beyindeki sinirsel bağlantıları nasıl değiştirebileceğini anlamak için Wisconsin-Madison Üniversitesi’nin araştırmacıları tarafından geliştirilen bir video oyununun öncülüdür.

Science of Learning’de (bir doğa dergisi) bu hafta yayınlanan sonuçlar, iki hafta kadar az bir süre empatiyi alıştırmak için tasarlanan video oyunu oynayan çocukların empati ve bakış açısıyla alakalı beyin ağlarında daha büyük bağlantı gösterdi. Bazıları genellikle duygu sistemi, bu yaş gruplarının geliştirmeye başladığı kritik bir beceri, diyor. Çalışma yazarları, ile bağlantılı olan sinirsel ağların da değiştiğini gösterdi.

“Bu becerilerin aslında video oyunlarıyla eğitilebileceğinin farkındalığı önemli çünkü onlar yaşam boyunca duygusal esenliğin ve sağlın belirleyicileri ve video oyunlarıyla her zaman alıştırma yapılabilir.” Diyor. Center for Healthy Minds’ta araştırmayı yöneten UW-Madison mezunu psikoloji öğrencisi Tammi Kral.

Merkezin yöneticisi ve UW-Madison’da psikoloji ve psikiyatri profesörü Richard Davidson, empatinin olumlu sosyal davranışa, ihtiyacı olan başkalarına yardım etmek gibi, yönelten dizideki ilk adım olduğunu açıklıyor.

“Eğer başka birinin zorluğuyla ya da sorunuyla empati yapamazsak, yardım etmek için motivasyon artmaz.” araştırma grubunu yöneten Davidson söylüyor. Bizim bu iş için uzun süreli arzumuz video oyunları belki iyilik için kullanılabilir ve eğer oyun endüstrisi ve tüketiciler mesajı kalpten alırsa potansiyel olarak beyini  yıkıcı değerlere nazaran erdemli değerlerle destekleyen yollarla değiştiren video oyunları yaratabilirler.”

Kaiser Family Foundation’dan olan bilgiye göre, ortalama olarak, 8 ile 18 yaş arasındaki gençlik 70 dakikadan daha fazla günlük video oynayışı biriktiriyor. Ergenlik zamanında olan bu oynayıştaki ani yükseliş beyin büyümesindeki patlama kadar çocukların depresyon, kaygı ve zorbalıkla duyarlıyken ilk karşılaşmalarıyla çakışıyor. Takım bu kritik dönemde video oyunlarını pozitif duygusal gelişme için bir araç olarak kullanma yollarının olup olmadığını öğrenmek istedi.

Araştırmacılar 150 ortaokulluyu tesadüfi iki guruba atadı. Biri “Crystal of Kaydor” denilen empati öğretmeyi amaçlayan araştırma amaçlarıyla yaratılan deneysel oyunu oynadı. İkici grup empatiyi hedeflemeyen satışa sunulmuş “Boston” denilen eğlenceli bir kontrol oyunu oynadı.

Crystals of Kaydor’da, çocuklar uzak bir gezegendeki uzaylılarla iletişime geçti ve onların insanımsı yüzlerinde tanıklık ettikleri öfke, korku, mutluluk, şaşkınlık, iğrenme ve üzüntü gibi duyguların şiddetini tanımlamayı öğrendi. Araştırmacılar oyuncuların oyundaki karakterlerin duygularını tanımlamakta nasıl doğru olduklarını ölçtü. Etkinlik aynı zamanda çocuklara alıştırma yapmakta ve empatiyi öğrenmekte yardım etmeyi hedeflemişti.

Boston’ı oynayanlar köylerini kurtarmak için inşa etmeleri gereken makine için eşya toplayan bir hikayesinde yer aldılar ama görevler empatiyi öğretmek veya ölçmek için tasarlanmamıştı. Araştırmacılar oyunu sürükleyici grafiklerinden ve üçüncü kişi bakış açısı yüzünden kullandılar.

Ekip iki gruptan da iki haftalık oynayıştan öncesi ve sonrasında laboratuvardan beyinin alanları, empati ve duygu sitemini içeren, arasındaki bağlantıya bakan fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme taraması elde etti. Çalışmaya katılanlar ne kadar doğrulukta başkalarıyla empatize olduklarını ölçen bir test de beyin taramaları sırasında çözdüler.

Araştırmacılar ortaokullularda Crystals of Kaydor’u oynadıktan sonra Boston’la karşılaştırıldığında empatiyle alakalı beyin ağlarında daha güçlü bağlantılar buldular. Bundan başka, Crystals oyuncuları duygu sistemi için anahtar beyin ağlarındaki güçlenmiş sinirsel bağlantı gösterdi ayrıca empati testindeki puanlarını da geliştirdiler. Beyinde arttırılmış sinirsel bağlantılar göstermeyen çocuklar empati doğruluğu testinde de ilerlemediler.

“Tüm çocukların beyinde değişiklikler ve empati doğruluğu ile ilgili iyileştirme göstermediği gerçeği bilindik tek beden herkese uymaz atasözünün altını çiziyor.” Diyor. Davidson. “Gelecek araştırmalar için ana zorluklardan biri hangi çocuklar bu tarz alıştırmalardan yararlanıyor ve neden.”

Empati becerilerini böyle ulaşılabilen bir yolla öğretmek bu beceriyi zorlu bulan, otizm spektrumunda olan bireyleri de içeren, nüfusa yarar sağlayabilir, ekliyor; Davidson.

Oyun, UW-Madison’daki Gear Learning ve araştırmacı Constance Steinkuehler ve Kurt Squire ile ortaklıkla geliştirilen, şimdi University of California’da bilişim profesörleri olan, Irvine, sadece araştırma amaçları için kullanılan ve halka kullanıma açık değil ama başka oyunların FDA’ya klinik uygulamaları için gönderilmesine yardımcı oldu.

Araştırmacılar Bill & Melinda Gates Vakıf’ından bir hibe tarafından finanse edildi.

Center for Healthy Minds’dan  basit ve teknoloji gerektirmeyen gençlikteki empati öğrenme yolları hakkında daha fazla öğrenin https://centerhealthyminds.org/join-the-movement/5-tips-for-empathy-building-in-teens

Türkçe Çeviri: Esma Dereli

REFERANSLAR

(2018, August 09). A video game can change the brain, may improve empathy in middle schoolers. Retrieved from https://www.sciencedaily.com/releases/2018/08/180809175051.htm