Bilim Ofisi | Hastalığı ortadan kaldırmak için anti-sıtma ilaçları ile doz ‘hotspot(sıcakbölge)’popülasyonları–çalışma
457
post-template-default,single,single-post,postid-457,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-16.6,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.1,vc_responsive

Hastalığı ortadan kaldırmak için anti-sıtma ilaçları ile doz ‘hotspot(sıcakbölge)’popülasyonları–çalışma

Kitle ilaç yönetimini en kötü etkilenen bölgelerde erken teşhis ve tedavi ile birleştirmek hastalığı yok edebilir.

Mevcut anti-sıtma ilaçlarına direnç arttıkça, sıtmayı yenmek zamana karşı yarıştır. Fotoğraf: CDC / Phanie / Rex / Shutterstock

Uzmanlara göre, GüneydoğuAsya’da sıtma, insanların semptomları olup olmadığına veya sağlıklı olup olmadığına bakılmaksızın, “sıcak noktalarda” tüm popülasyonları dozlama ile erken tanı ve tedaviyi birleştiren çok yönlü bir çaba ile hızla ortadan kaldırılabilir. Uzmanlar radikal programın, anti-sıtma ilaçlarına hızla yayılma direncini aşmanın en iyi yolu olabileceğini düşünüyorlar.

18.000 kilometrekarelik Myanmar boyunca 365,000 kişinin katıldığı bir deney programı, köylerden sıtmayı önemli ölçüde azaltmayı ve hatta bazen tamamen temizlemeyi başardı. Araştırmayı yürüten Oxford Üniversitesi ekibi, şuanda mevcut olan en iyi ilaçlara direnç geliştirmeden önce Güneydoğu Asya’daki sıtmayı yok etmek için bu “nükleer seçeneğe” acilen ihtiyaç olduğunu düşünüyor – artemisinin bileşikleri – Hindistan ve Afrika’ya yayılıyor.

Bağışçı hükümetler ve Dünya Sağlık Örgütü’nün acil siyasi ve mali desteğini istiyorlar. Dünya Antimalaryal Direniş Ağı’nın (Warn) çalışma ve yönetim kurulu üyelerini yürüten Mahidol Oxford Tropikal Tıp Araştırma Birimi Başkanı Profesör Sir Nick White “Bu zor. İnsanlar mevcut yaklaşımların konfor bölgelerinin dışına çıkmak istemiyorlar. Çok yüksek düzeyde politik kararlılığa ve paraya ihtiyacımız var. Dünyanın geri kalanı için risk önemli olduğunu düşünüyoruz ve bunun kontrolden çıkmasına izin veremeyiz. Hindistan ve Afrika’ya kadar uzanırsa tüm kazançlar geri alınabilir.” dedi.

Ekip, Doğu Myanmar’ın uzak bölgelerinde 1.200 saha kliniği ağı kurdu. Önemli olarak, White, “Sıtma vakalarını teşhis etmek ve tedavi etmek için her köyde bir ebe veya geleneksel bir şifacı olabilecek birilerinin bulunmasını sağladılar. 12.465 kişiden oluşan 50 “sıcak nokta” köyünde, bir ay arayla üç adet toplu ilaç uygulaması vardı. Altı aydan küçük çocuklara, hamileliğin erken dönemlerindeki kadınlara ve uyuşturucuya alerjisi olan kişilere verilmemiştir. Hiçbir ciddi yan etki bildirilmemiştir.” dedi.

Lancet tıbbı dergisinde yayınladıkları makalede P. falciparum (bölgedeki çoğu hastalığa ve ölüme neden olan tip)sıtma sıklığının köylerde her ayda 1000 kişide 25 vakadan yaklaşık 5’e düştüğü rapor edildi.

Mae Sot, Shoklo Sıtma Araştırma Birimi direktörü Oxford Üniversitesi’nden Prof. François Nosten “Net bir önleme stratejisi bulunmamaktadır, bu yüzden bölgesel sıtma kontrolünde önemli uluslararası yatırımlara rağmen, ilaca dirençli sıtma artık Greater Mekong alt bölgesinin tamamı boyunca yayılmıştır. Ancak bu çalışma, irade ve mali destek söz konusu olduğunda artemisinin dirençli falciparum sıtma olasılığını hızla ortadan kaldırabileceğine dair sağlam kanıtlar sunmaktadır. İlaç direnci Güneydoğu Asya’nın ötesine ve Afrika’ya yayılmadan önce falciparum sıtmasını ortadan kaldırmak için tehlikeli bir yarışı kaybediyoruz ve bu çalışma bize nasıl yapılacağını gösteriyor.”dedi.

Türkçe Çeviri: Zeynep Eş

REFERANSLAR

By Boseley, S (2018 April 25). Dose ‘hotspot’ populations with anti-malaria drugs to eradicate disease – study. Retrieved from https://www.theguardian.com/world/2018/apr/25/dose-entire-population-with-anti-malaria-drugs-to-eradicate-disease-study