Bilim Ofisi | Öğrenirken Unutuyoruz
467
post-template-default,single,single-post,postid-467,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-16.6,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.1,vc_responsive

Öğrenirken Unutuyoruz

      Kazanılmak istenen alışkanlıkların, unutulmaz bir hale dönüşmesi insanlık için oldukça normaldir. Örneğin bisiklete binmeyi öğrendikten sonra, bunu nasıl yapacağınızı unutamazsınız. Ancak yeni araştırmalar öğrenirken, beynin aktif olarak unutmaya çalıştığını gösteriyor. Çalışma, EMBL’deki bilim adamları ve Sevilla, İspanya’daki Üniversitesi Pablo Olavide tarafından Nature Communications’da yayınlandı. EMBL’deki çalışmayı yöneten Cornelius Gross, “Bu, ilk kez beyindeki bir yolun unutulmaya, anıları aktif bir şekilde silinmesine bağlanmıştır” diyor. En basit düzeyde, öğrenme, ilişkilendirme yapmayı ve bunları hatırlamayı içerir.

Fareler ile çalışan Gross ve onun meslektaşları, uzun zamandan beri anıların şekillenmesine yardımcı olan beynin hipokampus bölgesi üzerinde çalıştılar. Bilgi beynin bu kısmına üç farklı yoldan girer. Anılar pekiştiğinde, ana yoldaki nöronlar arasındaki bağlantılar güçlenir. Bu ana güzergâhı engellediklerinde, bilim adamları farelerin artık bir Pavlovian cevabını öğrenemediklerini – bir sonucu bir sesle ilişkilendirmenin ve bunun sonucunu beklediklerini buldular.

Fareler bilim adamlarının bu ana rotadaki bilgi akışını durdurmadan önce bu ilişkiyi öğrenmiş olsaydı, hala bu hafızayı geri alabilirlerdi. Analizler, bu rotanın anıların şekillenmesinde rol oynadığını doğruladı, ancak yöntem hatıraları hatırlamak için gerekli değildi. Bilim adamlarının ikinci tahminleri muhtemelen hipokampusun ikinci rotasını içeriyordu. Fakat ana rotayı engellemenin beklenmedik bir sonucu vardı: buradaki bağlantılar zayıflamıştı. Durum, hafızanın silindiği anlamına geliyordu.

Pablo Olavide üniversitesinden AgnèsGruart, “Bu yolu basitçe engellemenin gücüne bir etkisi olmamalı” diyor. “Daha fazla araştırdığımız zaman, diğer yollardan birinde gerçekleşen aktivitenin bu zayıflamayı sürdürdüğünü keşfettik.” İlginç bir şekilde, unutmaya yarayan aktif itme sadece öğrenme durumlarında gerçekleşir. Bilim adamları diğer koşullar altında hipokampusa ana yolu bloke ettiğinde, bağlantılarının gücü değişmeden kalmıştır.“Bunun bir açıklaması beynimizde sınırlı bir alan olması, bu yüzden öğrenirken, başkalarına yer açmak için bazı bağlantıları zayıflatmanız gerekiyor” diyor Gross. “Yeni şeyler öğrenmek için, daha önce öğrendiğiniz şeyleri unutmak zorundasınız.” Bulgular genetik mühendisliğinde denenmiş fareler kullanılarak yapıldı, ancak MajaKöhn’in EMBL’deki laboratuvarından yardım alan bilim adamları, genetik mühendisliği gerekmeden beyindeki ‘unutma’ rotasını harekete geçiren bir ilacın üretilmesinin mümkün olduğunu gösterdi. Bu yaklaşım, insanların travma deneyimlerini unutmaya yardım etmenin yollarını aradıklarını araştırmak ilginç olabilir.

Türkçe Çeviri: Hursima İzgiş 

REFERANSLAR

E. (n.d.). EMBL-European Molecular Biology Laboratory. Retrieved from https://www.embl.de/aboutus/communication_outreach/media_relations/2016/160318_Gross/