Bilim Ofisi | Uzun Zamanlı Açlığın Fare Sağlığına Yararları
474
post-template-default,single,single-post,postid-474,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-16.6,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.1,vc_responsive

Uzun Zamanlı Açlığın Fare Sağlığına Yararları

6 Eylül 2018 tarihli Hücre Metabolizması sayısında yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, yemekler arasında zaman artışı, erkek fareleri daha sağlıklı ve daha sık yedikleri farelere kıyasla daha uzun yaşamaktadır . Ulusal Sağlık Enstitüleri Ulusal Yaşlanma Enstitüsü (NIA), Wisconsin-Madison Üniversitesi ve Pennington Biyomedikal Araştırma Merkezi, Baton Rouge, Louisiana, bilim adamları açlık süresinin artmasıyla beraber ne yediklerine kaç kalori aldıklarına bakılmaksızın  sağlık durumunda  ve yaşam süresinde gelişmeler olduğunu rapor ettiler.

NIA Yönetim Kurulu Başkanı Richard J. Hodes, “Bu çalışma günde bir öğün yemek yiyen ve dolayısıyla en uzun oruç dönemine sahip olan farelerin, yaşla ilgili karaciğer hastalığı ve metabolik bozukluklar için daha uzun bir yaşam süresi ve daha iyi sonuçlara sahip olduklarını gösterdi” dedi. Bu hayvan modelinde böylesine ilginç sonuçlar, toplam kalori alımının, beslenme ve açlık sürelerinin birbiriyle etkileşimini daha yakından görmeyi gerektirdiğini gösteriyor.

Bilim adamları 292 erkek fareyi belirli bir kritere göre değerlendirmeden, rastgele iki farklı beslenme gruplarına ayırdılar. Bir grup, saflaştırılmış şekerler, yağda daha düşük ve diğer diyetten daha yüksek protein ayrıca birde lif ile daha düşük doğal kaynaklı bir diyet almıştır. Her bir diyet grubundaki fareler daha sonra, yiyeceklere ne sıklıkta eriştiklerine bağlı olarak üç alt gruba dağıldı. İlk fare grubu saat başı yemeklere erişime sahipti. İkinci bir grup fareye, ilk gruba göre günde yüzde 30 daha az kalori verilmiştir. Üçüncü grup, yediğimiz grup olarak kalori miktarına kadar çıkan tek bir öğün elde ederek yemek yemekti. Hem beslenen hem de kalorili kısıtlanmış fareler, yiyecek temin edildiğinde hızlı bir şekilde yemeyi öğrendi ve her iki grup için daha uzun günlük açlık süreleriyle sonuçlandı.

Bilim adamları, farelerin metabolik sağlığını doğal ölümlerine kadar ömür boyu takip ettiler.  Ölümden sonrada muayene ettiler. Yemekle beslenen ve kalori ile sınırlandırılan fareler, genel sağlıkla ilgili gelişmeleri gösterdi, çünkü karaciğer ve diğer organlarda yaygın yaşla ilgili hasarlarda gecikmeler ve uzun ömürlülük gösterdi. Kalori kısıtlı fareler, diğer gruplara kıyasla açlık glikozu ve insülin seviyelerinde de önemli bir iyileşme gösterdi.  Araştırmacıların sonuçları ışığında, diyet kompozisyonu çalışmasında, beslenen ve kalori açısından kısıtlı gruplarda yaşam süresi üzerinde önemli bir etkisi olmadığını bulmuşlardır.

Araştırmacı, NIA Intramural Research Programının Translasyonel Gerontoloji Şubesi başkanı Ph.D. Rafael de Cabo’ya göre, bilim adamları kalorik kısıtlamanın bir yüzyıldan uzun süredir yararlı etkilerini, ancak artan oruçun etkisini incelediler.Son zamanlarda bu konuyla daha yakından ilgilenilmeye başlandı.

Türkçe Çeviri:Rümeysa Halise Gülyeşil

REFERANSLAR:

National Institutes of Health (NIH). (2018). Longer daily fasting times improve health and longevity in mice. [online] Available at: https://www.nih.gov/news-events/news-releases/longer-daily-fasting-times-improve-health-longevity-mice [Accessed 8 Sep. 2018].