Bilim Ofisi | Paleontologlar En Büyük Dinazor Ayağını Keşfettiler
496
post-template-default,single,single-post,postid-496,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-16.6,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.1,vc_responsive

Paleontologlar En Büyük Dinazor Ayağını Keşfettiler

Geçtiğimiz günlerde Peer J Yaşam ve Çevre Bilimleri Dergisi’nde yayınlanan yeni bir bilimsel makalede anlatılan “Bigfoot” olarak bilinen dinazor ayağı, 1998 yılında Kansas Üniversitesi’nden Anthony Maltese’nin de katılımıyla gerçekleştirilen bir kazıda bulundu. Detaylı bir hazırlık ve çalışmadan sonra Maltese ve ekibi, ayağın Brachiosarus’la çok yakından ilişkili bir hayvana ait olduğunu belirledi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Black Hills bölgesi Deadwood ve Rushmore Dağı gibi turistleri çekmesiyle ünlüdür; oysa burası bundan 150 milyon yıl önce, bilinen en büyük dinazor için bir evdi. Bu dinazorlar uzun boyun ve kuyrukları olan sauropod ailesinin bir üyesiydi. Bronstosaurus ve Diplodocus gibi bu dev otçul dinazorlar, bu gezegende yaşayan en büyük kara hayvanlarıydı.

Peer J, Yaşam ve Çevre Bilimleri Dergisi’nde yakın zamanda yayınlanan yeni bir bilimsel makalede anlatılan ayak, Anthony Maltese’nin başyazarı olduğu 1998 yılında Kansas Üniversitesi tarafından yapılan kazı çalışmalarında bulundu. Maltese’nin de bahsettiği gibi neredeyse 1 metre genişliğindeki ayağın son derece büyük bir hayvana ait olduğu anlaşıldı ve numuneye ‘Bigfoot’ adı verildi.

Ayrıntılı bir hazırlık ve çalışmadan sonra Maltese ve onun ABD, İsviçre ve Almanya’dan gelen uluslararası araştırma ekibi, ayağı 1993 yılında Jurassic Park filmiyle ünlü Brachiosaurus ile yakından ilişkili bir hayvana ait olduğunu tespit etti.

Anthony Maltese, EmanuelTschopp, Femke Holwerda ve David Burnham Bigfoot’u sayısız türün sauropod ayaklarıyla karşılaştırmak için 3 boyutlu tarama ve detaylı ölçümler yaptılar. Araştırmalar sonucunda bu ayağın olağanüstü derecede büyük olduğu doğrulandı. Almaya’nın Münih şehrindeki Ludwig Maximilans Üniversitesi’nde Hollandalı bir doktora öğrencisi olan Holwerda‘ya göre, diğer sauropod ayakaları ile karşılaştırmalar Bigfoot’un bugüne kadarki en büyük dinazor ayağı olduğunu gösterdi.

Brakiyosaların 150 milyon yıl önce doğu Utah’tan kuzeybatı Wyoming’e kadar devasa bir bölgede yaşadıkları doğrulandı. New York’taki Amerikan Doğa Tarihi Müzesi’nde çalışan İsviçreli paleontolog Tschopp ‘Bu şaşırtıcı bir durum.’ diyor ve ekliyor, “Diğer sauropod dinazorları o dönemde daha küçük bölgelere yerleşmiş gibi görünüyor.”

Colorado’daki Kansas Üniversitesi ekibinin bir parçası olan ancak şimdilerde Woodland Park’taki Rocky Mountain Dinazor Kaynak Merkezi’nde çalışmakta olan Maltese’ye göre bu fosili oluşturan kaya mostralları daha çok “hayali” dinazor iskeletlerini barındırıyor. Araştırma ekibi, oradan fosil araştırmalarına devam etmeyi umuyor.

 

Türkçe Çeviri: Selin Yaşar

REFERANSLAR

Spear, L. (2018, July 24). Paleontologists find “Bigfoot” dinosaur fossils. Retrieved from https://www.newsweek.com/maybe-bigfoot-was-dinosaur-paleontologists-find-largest-foot-fossil-ever-1039981/adresinden alındı.