Bilim Ofisi | Beynin Mikroplardan Korunma Şekli Alzheimer Hastalığına Yol Açabiliyor
518
post-template-default,single,single-post,postid-518,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-16.6,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.1,vc_responsive

Beynin Mikroplardan Korunma Şekli Alzheimer Hastalığına Yol Açabiliyor

Bu iki taraflı bir güçtür. Alzheimer hastalığı ile ilişkili olan beyindeki protein plaklar, bağışıklık sistemimiz istilacı mikroplarla savaşırken üretiliyor olabilir. Alzheimer hastalığı uzun zamandır beyindeki yapışkan plakların beta-amiloid proteinlerinin birikimiyle bağlantılıdır, ancak eğer varsa işlevleri belirsiz kalmıştır.

Beta-amiloid neden insanlar yaşlandıkça onlarda birikir? Beyinde bir rol oynar mı yoksa sadece biriken bir çöp mü? Diye soruyor  Harvard tıp fakültesinden RudolphTanzi.

Tanzi’nin ekibi, diğer hayvanlardaki proteine bakmak için Boston’daki Massachusetts General Hospital’da Robert moir ile çalışmaktadır.

Gurup, insan beta-amiloidindeki belirli bir aminoasit dizisinin geniş bir biçimde  paylaşıldığını bulmuştur; bunlar arasında antik balık türü olan Coelacanth dahil olmak üzere, omurgalıların %70’inde bulunmaktadır. Bu dizi çok geniş bir biçimde paylaşıldığı  ve  zamanla değişmediği için, korunmuş olmasının bir sebebi vardır. “ bunu önemli kılan şey çok eski bir peptit’dir. “ diyor Moir.

Beyni savunmak

Moir daha önce beta-amiloidin mikropları öldürdüğünü ve ayrıca LL-37 adı verilen bir anti-mikrobiyalpeptidi öldürdüğünü bulmuştu. Bu molekül, birçok başka hayvanla paylaştığımız bağışıklık sistemimizin ilkel kısmı için bir ayak askeridir.

Böylece ekip, beta-amiloidin amacının da beyindeki mikropları öldürüp öldürmeyeceğini test etti. İnsanların yaptığı gibi plaklar geliştirebilecek şekilde yetiştirilmiş farelerin beyinlerine bakteri enjekte ettiklerinde, fareler gece boyunca amiloid plakları geliştirdiği gözlemlendi.

“Plakalara baktığınızda, her birinin içinde tek bir bakteri vardı” diyor Tanzi. “Tek bir bakteri bir gecede bütün bir plağı tetikleyebilir.”Şöyle ki, beyinden alınarak incelenen plaklardan birinin içinde yalnızca bir bakteri olanları da mevcuttu.

Bu da gösteriyor ki, mikrobiyalenfeksiyonlar Alzheimer hastalığına sebep olan plak oluşumunu tetikleyebiliyor. Bir biçimde (başka bir koruyucu engel olan) kan-beyin bariyerini aşan bakteri, virüs veya diğer patojenler beyinde bu istilacılara karşı beta-amiloidler üreterek, sonuçta onları zarar vermeyecek biçimde hapsetmeyi sağlayan tepkiyi oluşturuyor olabilir.

Ancak bu plaklar hızla çözülüp atılmazsa, tau olarak bilinen diğer bir proteinin de yumaklar halinde birikmesine ve hatta inflamasyona sebep olabiliyor. Öyle ki, bunun sonucunda nöronların ölümü veya toplu intiharı yoluyla Alzheimer hastalığına doğru bir adım daha atılmış oluyor.

New York’taki Sinai Dağı Hastanesindeki SamuelGandy, “Amiloidin yapışkanlığı hem bir tanrıça hem de bir lanettir” diyor.

Alzheimer’in aşılaması

Diğer çalışmalar enfeksiyonların Alzheimer hastalığına neden olabileceğini ve mikropların direkt olarak nöron ölümüne ve bilişsel gerilemeye yol açtığını öne sürdü. Chlamydia ve herpes virüsü önerilen suçlular arasında.Fakat Tanzi ve Moir, mikropların kendilerine değil, hasara neden olan beta-amiloid olduğuna inanırlar. Takım şimdi Alzheimer hastalığından ölen insanların beyinlerine bakmayı planlıyor. Ekip, plakların içinde mikrobik DNA veya RNA buluyorsa, bu keşif Alzheimer hastalığını ve nasıl tedavi edilebileceğini düşünmek için yeni bir yol açabilir. Moir, “Bu patojenlere karşı aşı yapabilir ve bu problemi daha sonra yaşamakta potansiyel olarak önleyebilirsiniz” diyor.

Türkçe Çeviri: Hursima İzgiş 

REFERANSLAR:

Alzheimer’s may be caused by brain’s sticky defence against bugs. (n.d.). Retrieved from https://www.newscientist.com/article/2090221-alzheimers-may-be-caused-by-brains-sticky-defence-against-bugs