Bilim Ofisi | Depremler, Sistematik Olarak Dünya’nın Karşı Tarafında Diğerlerini Tetikleyebilir
520
post-template-default,single,single-post,postid-520,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,no_animation_on_touch,qode-title-hidden,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-16.6,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.1,vc_responsive

Depremler, Sistematik Olarak Dünya’nın Karşı Tarafında Diğerlerini Tetikleyebilir

2 Ağustos’ta Natural ScientificRepots’ta yayınlanan bulgular, kısa dönem deprem tahminlerine ve risk değerlendirmesine yönelik önemli bir adımdır.

Oregon Eyalet Üniversitesi’ndeki bilim insanları, 44 yıllık sismik veriden yararlanarak, 6,5 veya daha büyük depremlerin,  5,0 veya daha büyük depremlerin tetikleyicisi olduğuna dair kayda değer kanıtlar buldular. Artçı depremlerin (deprem sonrası aynı çevrede meydana gelen daha küçük depremlerin) çevredeki kabuğun düzelmesiyle çok büyük depremlerin ana küresel etkisi olduğu düşünüldü. Ancak 1973’ten 2016’ya kadar olan sismik verilerin OSU analizi (art arda olan bölgelerden gelen verilerin bulunmadığı analiz) daha geniş bir zaman dilimi kullanarak, büyük depremden sonraki üç gün içinde diğer depremlerin daha muhtemel olduğuna dair fark edilebilir kanıtlar sağladı. Çalışmadaki her test diğer depremleri tetiklediğinden şüphelenen büyük (6,5 veya üzeri) deprem ile enjekte edilmiş (yerleştirilmiş) 3 günlük pencereleri temsil etmektedir ve her birine deprem enjeksiyonu yapılmamış 3 günlük 5,355 kontrol grubu eşlik etmektedir.

OSU Koleji Ziraat Fakültesi’nde araştırmacı olan Robert O’Malley  “Test vakaları, arka plan oranlarına göre belirgin bir artış gösterdi.“ dedi ve ekledi “ Depremler tektonik stres birikimi ve salınım döngüsünün bir parçasıdır. Bu sismik döngünün sonundaki fay bölgeleri devrilme noktalarına ulaşabilir ve tetikleme gerçekleşir. Depremlerin büyüklüğü arttıkça, başka depremleri tetikleme olasılığı da artıyor. Son yıllarda daha sık meydana gelen büyük şiddetli depremler, küçük şiddette olanlara göre daha sık tetikleniyormuş gibi görünmektedir.

Bir tremblor (deprem) dünyanın diğer tarafında (doğrudan karşıt olan noktada) orijinal deprem antipodunun 30 derece içinde başka bir deprem yaratmasına neden olur. O’Malley, “Bir depremin, bir diğerini uzak mesafe ve zaman farkına rağmen nasıl tetikleyebileceğinin anlaşılması hala spekülatif.“ dedi. “Ancak, ilgili mekaniklerden bağımsız olarak, kanıtlar tetiklenmenin gerçekleşeceğini ardından bir bekleme ve yeniden dolma sürecinin gerçekleşeceğini gösteriyor.“

Deprem büyüklüğü logaritmik 1-10 ölçeğinde hesaplanır ve her bir sayı ölçülen amplitüdde 10 kat artış ve serbest salınan enerjide 31 kat artış gösterir. Kaydedilen en büyük deprem Şili’de 9,50 şiddetinde meydana gelen depremdir. Bir diğeri ise 2011 yılında Japonya’daki Fukushima nükleer enerji santralini kasıp kavuran 9,0 şiddetindeki depremdir.

1700 yılında, yaklaşık 9,0 şiddetindeki bir deprem, İngiliz Kolombiyası’ndan Kaliforniya’ya uzanan Kuzey Amerika’nın Batı kıyısı boyunca uzanan bir fay olan Cascadia’ya çarpmıştı. Çalışma, O’Malley, Tarım Bilimleri Fakültesi’nden Micheal Behrenfeld, Bilim Kolejinden Debashis ve Dünya, Okyanus ve Atmosfer Bilimleri Kolejinden Chris Goldfinger işbirliğiyle gerçekleştirildi.

Türkçe Çeviri: Selin Yaşar

 

REFERANSLAR

Earthquakes can systematically trigger other ones on opposite side of Earth. (2018, August 02). Retrieved from https://www.sciencedaily.com/releases/2018/08/180802102352.htm