Bilim Ofisi | Beyaz Önlük Sendromu Nedir
561
post-template-default,single,single-post,postid-561,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-16.6,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.1,vc_responsive

Beyaz Önlük Sendromu Nedir

Beyaz  Önlük Sendromu Nedir?

Yüksek tansiyon ya da hipertansiyon, kalp krizi, felç ve diğer ciddi sağlık durumları, hatta bunama hususu insan sağlığını büyük bir risk altında bırakmaktadır. Diyet, egzersiz ve ilaç tedavisi, insanların tansiyonlarını düşürmelerine yardımcı olabilir, ancak beyaz önlük sendromu olarak adlandırılan yaygın bir durum, tanıyı zorlaştırabilir. Bir doktorun ofisinde ölçüldüğü zaman kan basıncı yüksek tansiyon aralığında (hipertansif aralık) olan kişilerin yaklaşık yüzde 15 ila 30’unda beyaz önlük sendromu olduğu tahmin edilmektedir.

BrainFacts.org, Duke Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde hipertansiyon ve kalp hastalığının nedenlerini ve yönetimini inceleyen Andrew Sherwood ile hala tam anlaşılamamış bu durum hakkında konuştu.

Beyaz önlük sendromu nedir?

Beyaz önlük sendromu, doktorun ofisinde rutin bir muayene sırasında olduğu gibi, tıbbi bir ortamda ölçüldüğünde hastanın kan basıncı ölçümlerinin yüksek olduğu durumları ifade etmektedir, ancak diğer birçok durumda kan basıncı normaldir.

Bu bir problem midir?

Bu iki farklı şekilde bir sorundur. İlk olarak, doktorlar bir hastanın kan basıncını hipertansif aralıkta olduğu gibi tekrar tekrar gözlemlerlerse, hipertansiyonu teşhis edebilir ve hastalara gereksiz yere tansiyon düşürücü ilaçlar reçete edebilirler. İkinci olarak, beyaz önlük hipertansiyonu olan hastaların hem doktorun ofisinde hem de tipik günlük rutinlerinde ölçüldüğünde kan basıncı normal olan kişilere göre daha yüksek kardiyovasküler olay riski yüksek olduğuna dair kanıtlar vardır. Başka bir deyişle, beyaz önlük sendromu tamamen iyi huylu bir durum gibi görünmüyor.

Stres ve kaygı kan basıncını nasıl etkiler?

Hem kontrollü laboratuvar koşullarında hem de bireylerin normal günlük rutinleri sırasında gerçekleştirilen çok sayıda çalışma, stresin şaşırtıcı derecede büyük olabilen kan basıncındaki geçici artışlarla ilişkili olduğunu göstermektedir. Kan basıncında strese bağlı artışların büyüklüğü, sıklıkla, çok çeşitli türde psikososyal stres etkenlerine maruz kalan bireyin bir özelliği gibi görünmektedir. Beyaz önlük sendromu, hastanın tansiyonunun, çeşitli günlük stres kaynaklarına yanıt olarak artma eğiliminin bir göstergesi olabilir. Endişe de beyaz önlük sendromuna bağlı bir özelliktir. Endişeli hastalar, medikal bir ortamda değerlendirildiklerinde ciddi sağlık sorunlarıyla ilgili olarak endişe duyabilirler ki bu da onları stresli bir durumdaymışlar gibi algılamalarına ve bu nedenle de kan basıncında artışa neden olabilir.

Doktorlar beyaz önlük sendromunu nasıl tanıyabilir ve etkilenen hastalarda kan basıncını doğru olarak nasıl ölçebilir?

Tüm insanlarda, kan basıncı gün boyunca belirgin bir şekilde değişiyor. Tipik olarak, sabah saatlerinde en yüksek seviyede ve gece uyurken en düşük seviyededir. Bu biyolojik ritim üzerine bindirilmiş fiziksel aktivite ve psikososyal stres ile ilişkili kan basıncında kısa vadeli değişimlerdir. Bu nedenle, kan basıncını tayin etmek için altın standart, ayaktan kan basıncı monitörü adı verilen taşınabilir bir cihazdır. Bir hasta 24 saat boyunca monitörü takar ve kan basıncı ölçümleri, kişi uyanıkken saatte 3-4 defa ve gece uykusu sırasında saatte iki defa alınır. Bu şekilde alınan bir kan basıncı profili, doktorun beyaz önlük sendromunu açıkça tanımasını ve hastanın kan basıncını yönetmede en uygun yaklaşımı belirlemesini sağlıyor.

24 saatlik ambulatuvar kan basıncı profili, kalp krizi ve felç gibi kardiyovasküler hastalık geliştirme riskinin yanı sıra olumsuz kardiyovasküler olayların klinikte ölçülen kan basıncından daha iyi bir göstergesidir. Rutin hasta bakımında ambulatuvar kan basıncı izlemenin değerini destekleyen kesin kanıtlara rağmen, Amerika Birleşik Devletleri’nde nispeten nadiren kullanılıyor. Birçok ülkede yaygın olarak kullanılan Avrupa’da, önemi, hasta bakımındaki değeri ve genel maliyet etkinliği daha fazla takdir edilmektedir.

Ambulatuvar kan basıncı izlemenin bir seçenek olmadığı durumlarda, nispeten ucuz kan basıncı monitörleri kullanan hasta tarafından yapılan ev kan basıncı izlemesi, doktorun beyaz önlük sendromunun varlığını tanımasına yardımcı olabilir.

Referanslar:

Yazının alındığı kaynak:

ttp://www.brainfacts.org/Diseases-and-Disorders/Mental-Health/2018/What-is-White-Coat-Syndrome-072018

Fotoğrafın alındığı kaynak:

https://betterbodychemistry.com/heart-disease/greyhound-beware-white-coat-syndrome/

 

Yazar:Hatice Özcan