Bilim Ofisi | Kodlamanın Dünyadaki Durumu
593
post-template-default,single,single-post,postid-593,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-16.6,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.1,vc_responsive

Kodlamanın Dünyadaki Durumu

Çocuklarımıza kodlama-yazılım öğretmemiz gerektiğini, bunun mesleki bir tercih olmaktan ziyade gelecek nesillerimizi yaşayacakları çağa hazırlayacak bir eğitim olduğunu, kazanımlarının önemini açıklamıştık. Bu kadar önemli olduğunu iddia ettiğimiz bir konuda diğer ülkeler, özellikle gelişmiş ülkeler- ne tür politikalar geliştirmekteler. Konunun önemini anlatması bakımından bu konu bize ciddi bir veri sağlayacaktır.

Özellikle çocuklara kodlamayı öğretebilmek için dünya çapında çeşitli organizasyonlar gerçekleştiren pek çok örgüt bulunmakta. Bunların arasında “code.org” ve “coderdojo” diğerlerinden epey önde. Code.org web sitesi üzerinden çalışan, eğitimlerini video dersler olarak web sitesine yükleyen, katılımcıların hesap açarak çeşitli çalışmalarını yürüttüğü bir platform. Bu platforma New York eski Belediye Başkanı Michale Bloomberg, basketbol oyuncusu Cris Bosh ve Rap Star Will.I.Am  kodlama öğrenmeye başlayarak destek vermiştir. Yine code.org’a destek vermek için Amerika Birleşik Devleti Başkanı Obama; lise seviyesindeki bir okulda “Kodlama Saati” etkinliğine katılarak kod yazmıştır.

Bir diğer platform olan coderdojo ise daha çok sahaya çıkarak, insanlarla bir araya gelerek farkındalık oluşturmaya çalışan bir yapı sergiliyor. Ninja adı verilen eğitmenlerle belirlenen bir takvime göre etkinlikler düzenliyorlar ve çocuklara kodlama konusunda rehberlik ediyorlar. Bu süreçte kullandıkları program ise SCRATCH. Bu oluşum ülkemizde zayıfta olsa faaliyet göstermektedir. Ülkemizdeki çocuklar için yazılım konusunu diğer yazıda ele alacağım için burada fazla detay vermeyeceğim.

En önemli teknoloji ülkelerinden olan Güney Kore yazılım derslerini ilkokullarda zorunlu hale getirmiştir(http://www.ntv.com.tr/teknoloji/yazilim-dersi-ilkokulda-zorunlu-olacak,PS_7TVRy_EKYENQihpdJKQ). Üstelik haberin içeriğine dikkat ederseniz mevcut sistemde beşinci ve altıncı sınıftaki öğrencilerin haftalık 12 saat bilgisayara giriş dersi aldığını, bununda 17 saate çıkarılmasının gerekliliği de vurgulanmaktadır.

Forbes dergisinde yer alan bir makale (http://www.forbes.com/2010/10/28/education-internet-scratch-technology-gamification.html) “The Gamification of Education-Eğitimin Oyunlaştırılması” başlığı ile yayınlanmış ve okullarda Scratch’in kullanımının yapabileceği katkılardan bahsetmiştir. Harvard Üniversitesiyse resmi web sitesinde Scratch’e yer vermiştir ve Scratch eğitimine destek vermektedir (http://scratched.gse.harvard.edu/). Bunların yanı sıra educationworld (http://www.educationworld.com/a_tech/scratch-programming-classroom-activity-ideas.shtml) ve immersiveeducation (http://immersiveeducation.org/scratch) gibi dünya çapında önde gelen eğitim sitelerinde Scratch ile ilgili inceleme yazıları yayınlanmıştır. Scratch’in sınıfa katacağı katkılardan ve Scratch eğitiminin nasıl verilebileceği ve nasıl sertifikasyonunun nasıl sağlanabileceği gibi konularda bilgi verilmiştir.

Bunlarla birlikte öncelikle çocuklara kodlama öğretmeyi amaçlayan pek çok web sitesi mevcut. Bunlardan bazıları http://www.youthdigital.com/, http://www.homeschoolprogramming.com/, https://www.kidscodecs.com/, https://www.idtech.com/courses/, https://www.tynker.com/. Bu sitelerin sayısı daha kapsamlı araştırmalarla elbette artırılabilir.

Verilen tüm örnekler dünyanın genel anlamda “Çocuklar İçin Yazılım” konusunun öneminin farkında olduğunu ve bunun için gerçekten çalıştıklarını göstermektedir. Geleceğimiz için neler yapıyoruz, biz ne durumdayız? diğer yazımızda bunu inceleyeceğiz.

Yazar:Abdullah Bedir Kaya