Bilim Ofisi | Yeni Keşfedilen Melez Pitonlar Florida’nın Everglades’ini Tehdit Edebilir
600
post-template-default,single,single-post,postid-600,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-16.6,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.1,vc_responsive

Yeni Keşfedilen Melez Pitonlar Florida’nın Everglades’ini Tehdit Edebilir

Güney Florida’da keşfedilen yeni melez pitonlar, melez olmayan akrabalarından daha güçlü ve çevreye daha uyumlu olabilir.

Meraklı pitonlar ,genetik olarak konuşunca, çoğunlukla Birmanya pitonlarıdır (Python bivittatus). Bu yılanlar ilk olarak Florida’ya egzotik evcil hayvanlar olarak getirildi ve 1980’lerde eyaletin vahşi doğasına sokuldu. O zamandan beri Birmanya pitonlarının sayısı on binlerce artış gösterdi ve küçük memelilere karşı savaş açtılar.

Ancak, 19 Ağustos’ta Ecology ve Evolution dergisinde yayınlanan yakın tarihli bir araştırmaya göre, bu Birmanya pitonlarından bazıları başka bir farklı türden, onları güçlü melezler yapan, genetik izler taşıyor.

Bir grup araştırmacı 2001 ve 2012 yılları arasında Güney Florida’dan, Everglades de dahil olmak üzere, 426 Birmanya pitonlarından toplanan kuyruk dokularını incelerken melezleri keşfetti. Bilim insanları yılanlardan 13 tanesinin mitokondrial DNA’larında Birmanya pitonunun (Python molurus) anneden yavruya geçen genetik imzalara sahip olduklarını buldu.

Fakat bu, The Guardian’a göre, Florida’yı aniden tehdit eden yeni, tehlikeli melez bir türün olduğu anlamına gelmez. Onun yerine araştırmacılar bu melezlemenin pitonlar çoğalıp Florida’ya yayılmadan uzun zaman önce gerçekleştiğini düşünüyor.

Çalışmaya göre, iki yılandan gelen güçlü genlerin kombinasyonu çok çeşitli çevrelerde yaşama yeteneğine sahip olan ve iklim değişikliğine daha iyi adapte olabilen “hybrid vigor (melez canlı)” pitonlar yaratabilir. The Guardian’a göre, Hint pitonları genellikle daha yüksek ve daha kuru alanlarda yaşarken Birmanya pitonları suyu sever, nehir kenarındaki ormanlarda ve su basmış çayırlarda yaşamayı tercih ederler.

ABD Genel Jeoloji Anketi’nde bir araştırma genetikçisi olan çalışma yazarı Margaret Hunter, ABC News’e “Genel olarak, en endişe verici gerçek, Birmanya piton popülasyonu çok fazla ve hâlâ artmakta ve bu yerli hayvan popülasyonları için zarar vericidir.” dedi.

İki yılan da eyalette istilacı türdür.

National Geographic’e göre, Birmanya pitonları Güney Afrika’ya özgüdür ve 23 feet (7 metre) üzerine kadar büyüyebilir ve 200 lbs (91 kilogram) ağırlığa kadar çıkabilirler. National Geographic, bu yılanların “sürüngen sahipleri arasında büyük bir seçim yılanı” olduğunu söyledi.

The Guardian, Hint pitonlarının Birmanya pitonlarından daha küçük ve daha hızlı olduğunu raporladı. Maryland Hayvanat Bahçesi’ne göre, onlar Hindistan, Sri Lanka, Pakistan ve Nepal’e özgü canlılar.

Türkçe Çeviri: Esma Dereli

REFERANS:

Saplakoglu, Y. (2018, August 30). Newly Discovered Hybrid Pythons Could Threaten Florida’s Everglades. Retrieved October 17, 2018, from https://www.livescience.com/63464-hybrid-python-threat-wildlife.html?utm_source=notification