Bilim Ofisi | Kundalini: Uykudaki Yılan
648
post-template-default,single,single-post,postid-648,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-16.6,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.1,vc_responsive

Kundalini: Uykudaki Yılan

Günümüzde uzak doğu yogasının, batıdaki materyalist yaşam tarzında yaşayan insanda ruhsal aydınlanmaya duyduğu açlıktan dolayı oluşturduğu popülaritesi ile gittikçe ticarileşerek bir spor dalı haline gelmesi, onu bir felsefesi sistemi olmaktan giderek uzaklaştırmaktadır. Kundalini de bu popülariteden yararlanılarak bir yoga dalı halinde bizlere pazarlanıyor olsa da gerçek anlamıyla, insan vücudunda uyku halinde olan gizemli bir evrim enerjisidir ve uyandırılmasının tek yolu sadece yoga değil; psikolojik travmalar, cinsel uygulamalar ve doğum gibi farklı faktörler de sebep olabilir. Bunun sebebi, Kundalini sanıldığı şekilde sadece yoga aktiviteleri ile geliştirilen bir rahatlama süreci değil; güçlü bir enerji birikiminin açığa çıkarılmasıdır. Omurganın dibinde ‘’uyuyan yılan’’ olarak sembolize edilen Kundalini’nin, omurganın üst kısımlarına ilerledikçe bilinç noktalarını (şakra) açtığı söylenir. Bunun yanında birçok kültürde yılan, simgesel olarak; yaşam, ölüm, bilgi ve gizemi yansıtır.

Yoga haricindeki uyarılmalarla da uyanışa geçebilen kundalini enerjisinin etkisi bedende sürekli ve hareket halindedir.  Genel olarak fiziksel anlamda karıncalanma, titreşimli, iğneleyici hislerle tasvip edilen bu enerji hissi; psikolojik etkisini omurgadan yukarı doğru baş kısmına ulaşan etkinin oluşturduğu ruhsal davranışlar ile gösterir. Birçok kişi, bu uyanışın etkilerini psikolojik bir rahatsızlık olma ihtimalinden kaynaklandığını düşünerek hastanelerin ilgili birimlerine başvurur. Fakat bu durumlarda yapılacak en doğru şey, Kundalini enerjisinin farkında olmak ve kendi akışında ilerlemesine izin vermektir. Çünkü, müdahale edemediğimiz iç organlarımızın aktivitelerinin sürekli sürdürülmesi gibi, Kundalini enerjisi de aynı şekilde zihin ve bilinç dışında gerçekleşen bir vücut işlevini ortaya çıkartmaktadır.

Çok uzaklara gitmeden, ufak bir Sufizm araştırması ile, Kundalini enerjisinin kendi topraklarımızdaki varlığını, dervişler tarafından ‘’letaif’’ olarak adlandırıldığını görebiliriz. Yoga kültüründeki meditasyon hali, bizim kültürümüzde halvet olarak adlandırılır. Kişi, bir süre boyunca hayattan soyutlanacak şekilde bir meditasyon halinde, ruhsal bir aydınlanma yolculuğuna çıkmaktadır. Bu yolculukta, omurgadaki bilinç noktalarının açıldığı gözlemlenerek Kundalini enerjisinin kişinin deneyimlemesiyle ifade edişine birkaç örnek olarak şunlar gösterilebilir:

  • Bütün vücut boyunca hissedilen elektriksel bir zevk ve mutluluk verici tarif edilemez bir deneyim (Goyeche, in White, s.280).
  • Derin bir kendinden geçişin güçlü dalgaları, ani bir neşe ve açıklanamaz bir huzur. Vücudun adeta bir mutluluk seline kapılması, sayısız hücrenin dans etmesi hissediliyor (Chaudhuri, in White, s.59).
  • Bu yüksek güce adapte olma safhası, iç karmaşalar ve dengesiz ruhsal haller nedeniyle yaralayıcı ve acı vericidir. Bundan dolayıdır ki, yüksek bilinç aşamalarına ulaşmak, tekrar doğumla kıyaslanır (Krishna, in White, s.224,226).

Bir kez uyandırıldığında aktif olarak kaldığı düşünülen Kundalini (Davis, in White, 1990, s.425) deneyimlemelerinin farklı kişiler tarafından, farklı yorumlandığı görülmektedir. Kimileri için ruhsal bir huzur bulma hali iken, kimilerinde acı verici bir hal almaktadır. Bunun nedeni, deneyimlerin etkisinin kişilerin değerlendirme gücüne bağlı olduğudur (Radha, in White, 1990, s.52).

Bu uyku halinde diye tabir edilen enerjinin, neden uyku halinde olduğuna bazı insanlar eski insanlardaki çakraların günümüz insanlarının çakralarına benzemediği, bu sebeple bir değişimin, bir evrimin gerçekleştiğini savunur. Bazı insanlar bu tezi daha da ileriye götürerek, çakraların sadece psikolojik boyutta olmadığını, fiziksel görünüşümüz ile de bağlantılı olduğunu düşünmektedir. Bu sebeple kundalini enerjisi, gizemli evrim enerjisi olarak adlandırılır.

Yazar:Akın Kayabaşı

 

REFERANSLAR

Sarıgül, Ç. (n.d.). KUNDALİNİ – Uyuyan Yılan. Retrieved from http://kosmosmacerasi.com/v1/2015/07/kundalini-uyuyan-yilan/

Özelsel, M. M. (2008). Halvette 40 Gün: Psikolog bir dervişenin halvet günlüğü ve bilimsel çözümlemesi. İstanbul: Kaknüs Yayınları s.159,164

Kapak görseli: http://papirova.com/wp-content/uploads/Mind.jpg

Yazı görselleri: http://www.ttb.org.tr/