Bilim Ofisi | FOBİLER ATALARIMIZDAN MİRAS MI
671
post-template-default,single,single-post,postid-671,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-16.6,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.1,vc_responsive

FOBİLER ATALARIMIZDAN MİRAS MI

Normal şartlarda korku yaratmayacak bir nesneye, aktiviteye ya da duruma karşı aşırı korku duyma, kaçınma hareketlerine fobi denir. Fobilerin gerçek nedenleri tam anlamıyla bilinmemektedir. Fobilerin nedenleri fobi türüne göre farklılık göstermektedir. Bazı araştırmacılar fobilerin genellikle çocuklukta yaşanan kötü bir olayla oluştuğunu savunuyor ve yetişkinlik döneminde fobi olarak ortaya çıktığını düşünüyor. Örneğin, kişi çocukluğunda köpek tarafından ısırılıyor ve ileriki yaşlarında köpek gördüğünde endişeleniyor, köpeğin ona saldıracağını düşünüyor. Yani öğrenilmiş korku halini yaşıyor.

Yeni yapılan araştırmalarda ise fobilerin bize atalarımızdan gelebileceği öne sürülüyor. Araştırmacıların yaptığı çalışmalara göre atalarımızın yaşadığı olaylar, korkup endişe duyduğu durumlar DNA yoluyla aktarılabiliyor. Örneğin, karanlık korkusu bunlardan biridir. Yapılan araştırmalarda karanlık korkusunun avlanmak için en doğru zamanın görüş açısının zayıf olduğu zaman olması sebebiyle genellikle geceleri avcılık yapan insanların kendi güvenliklerine ilişkin korkularından kaynaklandığı öne sürülmektedir. Zamanla bu durumun içgüdüsel olarak bizlere miras kaldığı düşünülmektedir.

Emory Üniversitesi psikiyatri bölümünden Dr. Brian Dias DNA yoluyla korku aktarımı hakkında,

“Yetişkin davranışı üzerinde göz ardı edilmiş ve az değer verilmiş etki olan atalara ait deneyimleri keşfetmeye başladık. Dönüşümsel bir perspektiften, sonuçlarımız, bir ebeveynin deneyiminin, hatta yavrusuna hamile kalmadan, bir sonraki nesillerin sinir sistemindeki hem yapısını, hem de fonksiyonlarını önemli derecede  etkilemekte olduğunu göstermektedir. Bunun gibi bir fenomen, fobi, endişe ve travma sonrası stres bozukluğu gibi nöropsikiyatrik bozukluklar için potansiyel nesiller arası aktarıma ve etyolojiye katkıda bulunabilir.”

demiştir.

Başka bir deneyde ise hamile farelere kiraz çekirdeği koklatılıp ardından elektro şok veriliyor böylece fareler kiraz çekirdeğinden korkmaya başlıyor. Doğan yavrulara da kiraz çekirdeği koklatılıyor ve yavrularda korku dolu tepkiler gözlemleniyor. Oysaki yavru fareler ilk defa kiraz çekirdeği kokusu ile karşılaşmışlardı. Yavrulardan sonra gelen nesile de aynı deney yapılıyor ve sonuç yine değişmiyor, yavrulardan devam eden nesillerde de korku gözlemleniyor. Bu da fobilerin genetik olarak geldiği ihtimalini güçlendiriyor.

                                                                                                  Yazar: Hatice Kübra ERDEMİR

Kaynakça:

(2014, Ağustos). ‘’Korkular Bize Atalarımızdan Genetik Yolla İntikal Etmiş’’. (Çev, Aylin Er).  https://www.telegraph.co.uk/science-technology/