Giyilebilir teknolojinin son dönemlerdeki en gözde aygıtları akıllı saatler. Bu halleriyle saatler akıllı telefonların piyasaya ilk çıktığı günleri anımsatıyor. Birçok firmanın akıllı saati kullanıcıların beğenisine sunuluyor. Akıllı telefonlarla iletişim halinde olan saatler, mesaj geldi mi, biri aradı mı gibi sorularınıza telefonunuzu çantanızdan ya da cebinizden çıkarmadan da yanıt verebiliyor. Pratik mi? Evet!

Apple Watch

apwa

Herkesin uzun süredir IWatch olarak beklediği saatin adı Appe Watch olarak duyuruldu. APPLE’ın CEO’su Tim Cook, iPhone 6’nın da tanıtımını yaptığı sunumunda kolundaki saati göstererek, “bugüne dek yaptığımız en kişisel aygıt dedi.
Apple, akıllı saatini iki farklı boyda ve 6 değişik kayış seçeneğiyle sunuyor. Saat, iPhone 6 ve 6 Plus, iPhone 5S, iPhone 5C and iPhone 5 gibi modellerle uyumlu çalışıyor.

apple-watch

Her ne kadar saatin dokunmatik bir ekranı olsa da yan tarafındaki dijital taç (digital crown) düğmesi yardımıyla menüleri kontrol edebiliyorsunuz. Pembe mavi ve beyaz olarak piyasaya sürülen saatlerde Apple uygulamaları yanında, yürüyüş ya da koşu yaparken nabzınızı ölçen, kalori hesabı yapan uygulamaları da var. Ayrıca akıllı asistan Siri de saatle birlikte gelen uygulamalardan biri.

Motorola Moto 360

moto-360-charging

Android işletim sistemi kullanan akıllı saatler içinde Moto 360 yuvarlak kadrana sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Bu, saate yalnızca elektronik olmanın yanında şıklık avantajı da sağlıyor. Tasarımındaki şıklığı aynı zamanda kullanılan kaliteli deri ve çelik gibi malzemelere de borçlu.
Saati dokunmatik ya da sesle kontrol edebiliyorsunuz. Ses komutlarıyla internette arama yapabiliyor, mesaj yazabiliyor ve gönderebiliyorsunuz. Ses komutlarıyla kendinizi Google’da değil de Kaptan Kirk gibi uzayda hissetmeniz mümkün.

Samsung Galaxy Gear

samsung_galaxy_gear_2_fit_plus_old_gg-_mwc_jan_2014-100247552-orig

Akıllı saatler konusunda en zengin seçeneklere Samsung Galaxy Gear serisinde ulaşıyoruz. Firma, Galaxy Gear 2 ve Galaxy Gear Fit gibi çeşitli modellere sahip. Her bir model de değişik renk seçenekleriyle kişiselleştirmeye açık.
Fit modeli 1.8 inç kavisli ekranıyla adına uygun zarif bir tasarıma sahipken Gear 2’ler süper AMOLED ekranlarıyla dilediğiniz bilgiye hızlıca ulaşmanızı sağlıyor. Hatta spor yaparken kolunuzdaki saatten müzik de dinleyebiliyorsunuz. Üstelik bunun için telefonunuzun da yanınızda olmasına gerek yok.

Sony Smartwatch

49261-sony_smartwatch2

Sony firması Smartwatch modeliyle başladığı akıllı saatlerine Smartwatch 2 ile devam ediyor. Saatlerin şıklığı yanında dayanıklılığı da öne çıkıyor. Kır yürüyüşlerinde ya da tırmanışlarda rahatça kullanabileceğiniz saatler toza ve yağmura da dayanıklı.
Nerede olursanız olun akıllı saatiniz Google Play’den edinebileceğiniz uygulamalarla size hoş deneyimler yaşatıyor. Dokunmatik ekranına tek bir dokonuşla gelen çağrıları yanıtlayabiliyor ya da yeni bir konuşma başlatabiliyorsunuz. Kısa mesajlar, e-posta, takvim, çağrı kaydı, Facebook, Twitter, gmail gibi uygulamalar da Sony Smartwatch serisinde size sunulan hizmetler arasında.

Akıllı saatlere daha pek çok örnek verilebilir. Pekçok firma çeşitli boyutlarda ve özelliklerde modeller üretiyor. Akıllı telefonların ortaya çıkışından bu yana ilk kez bir ürün bu denli yaygın ve çeşitli modellerde üretilip tanıtılıyor. Telefon teknolojisinin geleceğinde akıllı saatlerin de yeri olacağını söyleyebiliriz.