Uluslararası Uzay İstasyonu’na malzeme götürecek olan Cygnus uzay aracını taşıyan Antares roketinin kalkıştan 10 saniye sonra patlaması tartışmaları da beraberinde getirdi.

NASA, 28 Ekimde Uluslararası Uzay İstasyonu’na yiyecek ve deney setleri gibi kargonun yollanması için önceden planladığı insansız görevi gerçekleştirirken taşıyıcı roket Antares’in patlamasıyla büyük şok yaşadı. NASA bu görev için özel bir şirketle anlaşmıştı. Daha önce iki başarılı uçuş yapan Antares roketi, üçüncü görevinde patladı. BU da rokette kullanılan nk-33 motorunun güncelliğiyle ilgili tartışma başlattı.

Rus yapımı roket motorlarının ABD yapımlarına göre daha başarılı olduğu söyleniyor. Bir süre önce ABD hükümeti Rus yapımı roketlere bağımlılığı azaltmak için rd-180 gibi roket motorlarının alımını kısıtlamış sonra bu kararından vazgeçmişti. NASA’nın birlikte iş yaptığı şirketin bu nedenle depolarda tutulan nk-33 motorlarını kullandığı söyleniyor. Nk-33’ler 60’lı yıllarda yine Ruslar tarafından Ay görevleri için geliştirilen motorlar. Kazaya neyin sebep olduğu henüz bilinmiyor ama tartışmalar da bu eksende devam ediyor.

Bu arada Rusya, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun gereksinimlerini sağlamak için yeni bir uzay aracı gönderiyor. Patlamada kaybedilen yaklaşık 2,5 ton malzeme UUİ’nin azalan stoklarını yenilemek amacını taşıyordu. Yetkililer istasyonun bir süre daha kendine yetebileceğini ve acil bir durum olmadığını söylüyorlar.