Dev firmaların bayan çalışanlarının en üretken dönemlerini ofiste geçirmeleri ve çok daha sonra bebek sahibi olabilmeleri için yumurtalarını dondurmaya teşvik etmeleri sanki distopik bir film senaryosu gibi geliyor kulağa. Silikon Vadisi’nin iki devi Apple ve Facebook’un gerçek hayatta şu an yaptığı da tam olarak bu. Her iki firma da bayan çalışanlarına yumurtalarını dondurmaları için 20 bin Dolar’a kadar destek veriyor. Facebook bu prosedürü bu yıl içinde hayata geçirecek ancak Apple 2015 yılında destek programını başlatacak.

İinsan üzerinde ilk defa 1986 yılında denenmiş olan yumurta dondurma işlemi halen yeni bir teknik olarak kabul ediliyor. Bu yöntemle bir kadının ilerleyen yaşlarda da kendi biyolojik bebeğini dünyaya getirebilmesi, başka bir sorun olmaması durumunda, garanti altına alınmış oluyor. İşleme genel olarak, bir kadının en doğurgan yaşları olan 20-35 arasında daha fazla olgun yumurta geliştirebilmesi için hormon verilmesiyle başlanıyor. Bu yolla tek bir menstrüel döngü içerisinde normal olan bir yumurta yerine 45 olgun yumurta geliştirilmiş oluyor. Olgun yumurtalar daha sonra 10-15 dakika kadar süren bir operasyonla vücut dışına alınıyor ve bir fetrilite merkezinde dondurularak 10 yıla kadar saklanabiliyorlar. bu süre içinde bebek sahibi olunmaya karar verilirse dondurma işlemi sona erdiriliyor ve spermle döllenen yumurtalar tekrar anne rahmine yerleştiriliyor.

Tüm yöntem tam güvenilir olmadığından halen deneysel olarak niteleniyor. İşlemin maliyeti ise her bir döngü için 10 bin Dolar civarında.