Yeni bir araştırmaya göre Facebook üzerinden ilişkideki çiftlerin bağlılığını, ilişki durumunu okumak mümkün. Facebook’tan algı yönetimi yapmak herkesin yaptığı, yapmak zorunda kaldığı bir şey olabilir. Facebook’tan ilişkinizin nasıl algılandığı ve sizin nasıl yansıttığınız üzerine hayli çalışma mevcut. Araştırmaların sonuçları çok iç açıcı değil.

“İlişkide Olduğumu Anlayabilir Misin? Facebook’tan Bağlılığın ve İlişkinin Görünürlüğü” başlıklı Lydia F. Emery vd.’nin yaptığı araştırmada Kanada’da ufak bir üniversitedeki 108 heteroseksüel çift arasında anket yapılmış. Ankete katılan çiftlerden iki hafta boyunca ilişkilerinin nasıl gittiğini her gün not etmeleri istenmiş. Ardından her bir katılımcının, Facebook üzerinden sevgilisi ile nasıl etkileşim kurduğu gözlenmiş; çiftlerin duvar yazıları incelenmiş, durum güncellemelerine, fotoğraf yorumlarına bakılmış:

Araştırmacıların gözlemlerine göre çiftlerden biri diğeri hakkında hayal kırıklığına uğradığında, diğerinden emin olamadığında çiftlerin Facebook etkileşiminde artış gözleniyor:

"Burcucum çok güzel çıkmışsın!"
“Burcucum çok güzel çıkmışsın!”

Aşk nasıl Facebook’ta çiçek açıyor, sonra nasıl yine Facebook’ta kuruyor üzerine yakın zamanda çok sayıda araştırma oldu; ne de olsa insanlar, sosyal ağın ilişkilerini mahvetmesinden korkuyor. Örneğin, Siberpsikoloji üzerine bir bilimsel dergide yayınlanan bir çalışma, fazla Facebook kullanımının ilişkilere zarar verdiğini bulmuştu. Russell Clayton’ın araştırmasında Facebook kullanan kişiler, sevgilileri ile Facebook’tan kaynaklı ihtilaflar yaşıyordu. Bunlar da ilişkide duygusal ve fiziksel aldatmanın yanı sıra ayrılık ve boşanmaya kadar uzanan olumsuz sonuçlar doğuruyordu.

Hatta ve hatta araştırmalara göre ilişki geçici mi kalıcı mı facebook’tan belli oluyor; hem de korkutucu bir isabet oranıyla! Facebook veri uzmanı Bogdan State’in çalışması Facebook üzerinden ilişkilere ömür biçiyor:

İlişkilerin üç aydan fazla sürme yüzdesi
İlişkilerin üç aydan fazla sürme yüzdesi

23 yaş üzeri evli olmayan çiftler üzerinde yapılan bu araştırma bulgularına göre, ilişkilerin süresinde en önemli unsur ilişkinin o anki yaşı. Kişiler ne kadar çok süre beraber kaldıysa ayrılmaları da o kadar zor. Facebook üzerinden hesaplandığında, üç ay süren ilişkilerin dört yıldan fazla sürme ihtimali de artıyor. Geçen her ayda ilişkilerin zemini sağlamlaşıyor. Dahası ilişkiler genelde yazın bitiyor. Akademik tatilin etkisi olsa gerek. Araştırma ilişkilerin başladığı dönemin (ekonomik durgunluklar vs.) çiftlerin yapısını da etkilediğine işaret ediyor. 2011 yılında ilişkilerin bitiş oranını da ABD ekonomisindeki gerilemeye bağlıyor çalışma.

Peki, insanlar ilişkiler sarpa sarınca neden facebook üzerinden iltifatlara sarılıyorlar? Arkadaşların gözünde kendilerini sağlama almak için mi? Beraber oldukları kişilere varlıklarını hissettirmek için mi?

Emery vd.’nin Facebook’tan ilişkilerin görünürlüğü üzerine araştırmasının sonucuna göre, romantik ilişkiler de bir ıssız adada geçmiyor. İnsanlar daha geniş sosyal çerçevelerin merceğinde yaşıyor ilişkilerin. Bu nedenle ilişkileri hakkında başkalarına bilgi verip vermeyecekleri konusunda karar veriyor. Yine araştırmada çekingen kişilerin ilişki bilgilerini facebook’tan pek paylaşmadığı da gözlemleniyor; sosyal endişesi olan kişilerse ilişki hakkında daha çok bilgi paylaşıyor. İnsanların ilişkilerini Facebook üzerinden görünür kılması romantik ilişki yaşadıkları kişiye yönelik korkularını ve beklentilerini yansıtıyor.

Dolayısı ile bu çalışmaya göre insanların Facebook üzerinden dış dünyaya yansıttıkları benliklerinde ilişkinin ne kadar merkezde olacağını, kendilerini ve diğerlerini nasıl gördükleri belirliyor.

Bu noktada bir başka çalışmanın sonuçlarından da bahsetmeli: İnsanlar Facebook’ta Mutlu Çift Görmekten Nefret Ediyor.

ilişkiselfiesi

İlişki Bilimi (The Science of Relationships) adlı bir kitap için yapılan ankete göre, çiftlerin paylaştıkları mutlu profil fotoğrafları Facebook’ta en az beğenilen paylaşımlar arasında. Araştırmanın katılımcılarına göre, Facebook’ta ilişkilerini açıktan dile getiren kişiler mutlu, eşlerine bağlı insanlar görülse de aynı zamanda, en az sevilen kişiler.

Kaynaklar:
http://www.huffingtonpost.com/2014/09/26/facebook-relationship-status_n_5888282.html?ncid=fcbklnkushpmg00000063
http://www.huffingtonpost.com/2014/02/14/facebook-relationship-study_n_4784291.html
http://www.scienceofrelationships.com/home/2014/6/23/what-does-your-relfie-say-about-your-relationship.html
http://munews.missouri.edu/news-releases/2013/0606-excessive-facebook-use-can-damage-relationships-mu-study-finds
https://www.facebook.com/notes/facebook-data-science/flings-or-lifetimes-the-duration-of-facebook-relationships/10152060513428859
https://www.yahoo.com/tech/study-people-hate-happy-couples-on-facebook-89770108284.html
http://psp.sagepub.com/content/early/2014/09/15/0146167214549944
https://www.academia.edu/8406580/Relationship_visibility_on_Facebook_The_role_of_attachment_and_investments