Yeni bir çalışma, Vesta üzerinde bir zamanlar akarsuların bulunduğunu gösteriyor. Eskiden asteroidin tümüyle kurak olduğu düşünülüyordu. Fotoğraftaysa Cornelia krateri içindeki kurumuş su yataklarını görmek mümkün.

Vesta üzerinde çalışan araştırmacılar, 30 metre genişliğinde ve 900 metre uzunluğunda su yolları keşfettiler. NASA JPL’den yapılan bir açıklamaya göre bu su yolları Vesta’ya çarpan kuyrukluyıldızların getirdiği buz tabakalarının erimesiyle oluştu. Asteroidin yüzeyinin çok soğuk olmasından ve atmosfer bulunmamasından dolayı iç kimse Vesta üzerinde su bulmayı beklemiyordu. Fakat bu örnek gösterdi ki Vesta aslında oldukça karmaşık bir yüzey yapısına sahip.

Araştırmacılar Vesta üzerindeki su yataklarının bir nehir gibi akan sudan ziyade, içinde kaya parçaları sürükleyen bir sel yığıntısı sonucu oluşmuş olduğunu varsayıyorlar. 2011-2013 yılları arasında Dawn uzay aracı Vesta’yı incelemiş ve Dünya’ya bilgiler yollamıştı. Dawn şimdi benzer bir görev için cüce gezegen Ceres’e yaklaşıyor.