Ay üzerinde bir araç kullanmak muhtemelen uzaya ilgi duyan herkesin dikkatini çeker. Yeni geliştirilmekte olan küçük bir Ay aracıyla bu duyguyu çok yakında yaşamamız mümkün olacak gibi görünüyor.

Carnegie Mellon Üniversitesi’nden bilimciler, geliştirmekte oldukları aracın şimdiden Apollo 9 astronotlarından Rusty Schweickart’ın desteğini aldığını ve Google’ın Ay’dan video görüntüsü yollayacak ekibe vermek üzere açtığı 30 milyon Dolarlık ‘Lunar Xprize’ ödülünü kazanmak için çalıştıklarını açıkladılar.

Ekip çalışanlarından Daniel Shafrir, Dünya üzerindeki herhangi bir kişinin sanal gerçeklik gözlükleri kullanarak eş zamanlı Ay tecrübesi yaşayabileceğini belirtiyor. Ay üzerindeki araç ile canlı bağlantı halinde olacak gözlükler kişinin baş hareketlerini de algılayarak araca iletecek. Yani araç üzerindeki kamera siz dünyada başınızı ne yöne döndürüyorsanız aynı şekilde hareket ederek ay üzerindeki anlık görüntüyü size iletecek.

Üniversite ekibi projeyi hayata geçirmek ve ödülü kapabilmek adına bir uzay firması olan Astrobotic ile ortaklaşa çalışıyor. Bir ekip tarafından tasarlanan robot-aracın Ay’a indirilmesi, aracın 500 metre hareket ettirilmesi ve bu esnadaki görüntünün Dünya’ya iletilmesi, Google’ın yarışma ödülünü alabilmek için gereken minimum şartlar. Üniversite içinden doğan Astrobotic firması, SpaceX firmasının 2016 yılında fırlatılacak olan Falcon 9 roketine araçlarını yükleyebilmek için bir anlaşma da imzalamış durumda.

Ay aracına, Carnegie Mellon’un kurucusu Andrew Carnegie’e ithafen andy adı verilmiş ve ilk taslağı üç hafta gibi kısa bir sürede ortaya çıkarılmış. Çalışma ekibi vaadedilen ödül yanında, en son 1972 yılında ziyaret edilen Ay’a yönelik uzay programlarının yeniden başlaması için dikkatleri çekmeyi hedefliyor.