Yapılan bir araştırma beş aylık bebeklerin, onlarla konuşan ya da oynayan anne-babalarının davranışlarını hatırladığını gösterdi. Araştırmacılar bebeklerde olumlu duyguların hatırlamayı kolaylaştırdığını düşünüyor.

ABD, Utah’ta bulunan Brigham Young Üniversitesi’nde yapılan çalışma 5 aylık bebeklerin hafızalarını ölçmeye yönelik. Araştırmayı yapan psikoloji profesörü Ross Flom çalışmalarını şöyle anlatıyor: “Bebeklein hafızalarıyla ya da duygusal etkilenimleriyle ilgili çalışmalar vardı. Fakat duyguların davranışlarını nasıl etkilediğini ilk biz araştırdık.”

Beş aylık bebeklerle araştırma yapmak kolay değil. Ne de olsa henüz konuşup kendilerini ifade edemiyorlar. Araştırmacılar bu yüzden bebeklerin test objelerine nasıl tepki verdiklerine odaklanmışlar. Bebeklerin göz hareketleri ve test objelerine ne kadar süreyle baktıkları ölçülmüş. Yakınlarındaki bir ekrandan onlara kızgın, nötr ve mutlu sesle konuşan insanların sesi dinletilirken çeşitli nesneler gösterilmiş. Bebeklerin hangi nesneleri hatırladıklarını ölçmek için beş dakika sonra ve ertesi gün yeni testler yapılmış. Sonrasında bebeklerin hangi nesneleri hatırladığını anlamak için yan yana iki nesne konmuş. Bunlardan birisi testte kullanılan diğeriyse tamamen yeni başka bir nesne imiş.

Çıkan sonuçlar bebeklerin olumsuz ses sırasında gösterilen nesneleri hatırlamadığı ancak tersine, olumlu ses sırasında kendilerine gösterilenleri büyük çoğunlukla ayırt edebildiği yönünde. “Pozitif duygular bebeklerin uyarılmasını ve dikkatini olumlu yönde etkiliyor,” diyor Flom. “Böylece güzel zamanları hatırlıyorlar ve daha kolay öğreniyorlar.”