Transkranyal Manyetik Stimülasyon… Northwestern Üniversitesi Feinberg Tıp Akademisi’nden araştırmacıların, bugün Science dergisinde yayınlanacak çalışmasında yeni bir yöntem tanıtılıyor: Bu yöntemle beynin belli belli bölgelerini, hem de kafatasını delmeden, manyetik atımla aktarılacak elektrik akımı ile uyarmak mümkün. Çalışma sonuçlarına göre, yöntem belleği güçlendiriyor.

Bu yöntemin, inmeler, başlangıç seviyesinde Alzheimer, beyin travmaları, kalp krizleri gibi rahatsızlıkların sonucunda oluşan bellek sorunlarına çözüm getireceği düşünüşüyor.

Dahası bu çalışma, beynin farklı bölgelerine dağılmış hatırlama eyleminin beyindeki “hipokampüs” bölgesinin orkestra şefliğinde geliştiğini gösteren ilk çalışma. Manyetik atımla aktarılan elektrik “hipokampüs”ün şefliğindeki orkestranın eşzamanlı çalışmasını güçlendiriyor. Bu, yöntemin şizofreni gibi zihnin orkestrasında uyum sorunları yaşanan bozukluların tedavisinde de işe yarayabileceğine işaret.

Çalışma 21-40 yaşındaki 16 sağlıklı bireyle yürütülmüş. Beyin yapıları MR ile ortaya konan katılımcılar, bellek testine sokulmuş. Testi hatırlaması istenen katılımcılara daha sonra 5 gün boyunca Transkraniyel Manyetik Stimülasyon uygulanmış. MR ve bellek testleri ile sınanan katılımcıların, bir hafta süren uygulama sonrasındaki yüz ve sözcük ilişkilerinin ölçüldüğü sınamalarda belleklerinin güçlendiği gözlemlenmiş.