Çin’de, üniversite öğrencileriyle bir ekip oluşturan tasarımcılar daha iyi bir şemsiye çeşidi yaptı. Metalsiz, kumaşsız, sivri uçları olmayan yeni bir şemsiye, sizi yağmurdan korumak için sizi çevreleyen havada bir kuvvet alanı yaratıyor.

GÖRSEL: Air Umbrella
Çoğu kimse için şemsiye taşımak bir dert. Özellikle de yağmurlu bir günde kalabalık bir ortamdaysanız. Ama çözüm Çin’den geldi.

Çin’de, tasarımcı bir grup, iki yılı aşkın bir süredir, Nanjing Uzay ve Havacılık Üniversitesinden doktora öğrencileriyle birlikte, yeni bir şemsiye tasarlamak üzere çalışıyordu. Tasarımcıların niyeti, sivri uçları, çabucak bozulan metal telleri ve hatta örtücü bir kumaşı olmayan yeni bir şemsiye yaratmaktı. Başardılar: yeni şemsiye çevrenizdeki havada bir kuvvet alanı yaratarak, ıslanmayı önlüyor.

“Air Umbrella (Hava Şemsiye)” denen bu küçük, şık aygıt, bir lityum pil, bir motor ve bir fan içeriyor. Çalıştığında, tepe ucundan dışarıya akan sürekli bir hava döngüsü yaratıyor. Tasarımcılar, yağmur damlalarını kullanıcıdan sürekli olarak uzaklaştırmak için, bu hava akışının yeterince güçlü olduğunu; şemsiyenin altında ıslanmadan iki kişinin rahatça durabileceğini söylüyor.

Gizmag’dan Nick Lavars’a göre, tasarımcılar pazara sürmek üzere kapsama alanı ve pil ömrü farklı üç model geliştiriyor. En küçük model 30 cm uzunluğunda, pil ömrü 15 dakika; ikincisi 50 cm, 30 dakika. Boyu 50cm’den 80 cm’ye uzayabilen üçüncü modelin de pil ömrü 30 dakika. Şemsiyelerin en küçük boyu 500 gr. Boyut büyüdükçe ağırlık artıyor.

Tasarımcılar, bütün modellerin pil ömrünü daha da uzatmak üzere çalışıyorlar, ama Aralık 2015’ten başlayarak da ürünlerini Kickstarter destekçilerine teslim etmeye başlamayı planlıyorlar.

Şemsiyeyi merak ederseniz, videoyu sonuna dek izleyin.

KAYNAK