Bir özel Rus şirketi, insanlı bir Ay karakolu inşa etme kapasitesine sahip olduğunu duyurdu. Şirket böyle bir üs için 9,3 Milyar USD harcamayı öngörüyor.

Sputnik News tarafından bildirilen habere göre, Lin Industrial adlı Rus taşımacılık şirketi Ay’da bir üs inşa etme kapasitesine sahip olduğunu duyurdu. Olanaklara sahip olmasına karşın, gelişmenin ne kadar olası olduğu henüz belirsiz.

Önerilen karakol, Ay’ın güney kutbu yakınındaki Malepert Dağı’na yakın bir bölgede yer alacak ve yalnızca kurulması 5 yıl sürecek. Projenin ikinci aşamasında üs önce iki, sonra da dört kişi için ev olacak.

Öngörülere göre, üsün inşası ve hizmete girmesi yaklaşık 10 yıl alacak; 13’ü ağır taşıyıcı olmak üzere toplam 50 roket fırlatılacak.

Bu da şirkete yaklaşık 9,3 Milyar USD’ye mal olacak. Ayrıca, her ne kadar bu işin üstesinden geleceklerini duyurmuşsalar da, Tech Times’da yer alan habere göre, şirketin başkanı Sergei Burkatovsky şimdiye dek, projeye yalnızca 176 bin USD para yatırdı.

Bir fikir vermesi bakımından, ilk roket prototipinin maliyeti, tek başına yaklaşık 200 Bin USD gerektirecek; sonra, 13,5 Milyon USD de fırlatma testleri için harcanacak.

Ancak, Ay’la ilgili planlar yapan tek şirket Lin Industrial değil. İngiltere’de özel sektörce işletilen Lunar Mission One (Ay Görevi 1) yakınlarda Kickstarter üzerindeki, Ay’a yolculuk yatırımını 1 Milyon USD’nin üzerine yükseltti.

Ay Görevi 1’in amacı, önümüzdeki 10 yıl içinde, Ay’ın güney kutbuna bir sonda indirmek ve kaya örneklerini toplamak üzere sondaj yapmak.

Her iki proje henüz başlangıç aşamasında olsa da, Ay’ın onlarca yıl sonra, ilk kez yeni keşifler için ilgi çektiğini görmek oldukça heyecan verici.

KAYNAK