Einstein
Ünlü fizikçi Einstein, sadece çılgın saçlara sahip değildi. İki evliliği sırasında birçok cinsel gizli ilişkisi de oldu.

Einstein’in Mileva Maric ile yaptığı ilk evlilik acınası bir evlilikti. Hatta Einstein’ın karısına “çok gerekmedikçe benimle olan tüm kişisel ilişkini bırakacaksın ve istediğim zaman benimle konuşmayı keseceksin” dediği bir evlilik anlaşması bile imzalamışlardı.

Kaçınılmaz boşanmadan sonra, Einstein daha önce de birlikte olduğu kuzeni Elsa Lowenthal ile evlendi. Ancak bu evlilik Einstein’ı durdurmaya yetmedi, çünkü evliliği sırasında sahip olduğu altı kız arkadaşını karısına mektupla bildirdi. Neyse en azından bu konuda dürüst davranmış.

bilimcidedikodu01

Erwin Schrödinger
Nükleer parçanın rastgele parçalanmasına bağlı olarak canlı ya da ölü olan hipotetik bir kedinin yer aldığı Schrödinger’in kedisi teorisini duymuşsunuzdur. Anlaşılan Schrödinger’in kendisi de tam bir erkek kediydi.

Ünlü fizikçinin birçok sevgilisi oldu. Karısı Anny, tüm bu sevgililerden haberdardı, hatta O’nun bile sevgilisi vardı. Schrödinger, daha da ileri giderek Arthur March’ı laboratuvarına asistan olarak aldı, sırf karısı Hilde ile birlikte olduğu için. Hilde, Schrödinger’in çocuğunu doğurmasına rağmen March ile evli kalmaya devam etti. O dönemlerde çok sevgililik toplumun kabulleri dışında olduğu için, iki kadınlı haremi yüzünden Schrödinger, Oxford’da bir randevudan bile oldu.

bilimcidedikodu02

Richard Feynman
Feynman, sayılara o kadar aşıktı ki, ikinci karısı onları metres olarak görüyordu. Karısı, Feynman’ın kalkülüs ile yaşadığı cilveleşmeye karşı Einstein ya da Scheödinger’in karısı kadar bağışlayıcı değildi ve bu nedenle kuantum mekaniğinin ustasını, matematiğe olan aşkı nedeniyle boşadı.

Feynman’ın ilk karısı da 1945 yılında tüberkülozdan ölmüştü. Ancak üçüncü evliliğini yaptığı Gweneth Howarth ile mutluluğu buldu ve 1965 yılında kazandığı Nobel ödülünden aldığı payla satın aldığı sahil evinde yaşadılar.

bilimcidedikodu03

Marie Curie
Radyasyon üzerine çığır açan çalışmaları ile ünlenen bu bayanın aşk hayatı, çalıştığı enerjinin tarihi gibi çelişkili, trajik ve iftiralarla dolu.

Kocası Pierre Curie, bir fırtına sırasında kayganlaşan yolda düşerek bir at arabasını kafasının üzerinden geçmesi sonucu hayatını kaybetti. Kalbi kırılan Marie, 1970 yılında Pierre’in eski bir öğrencisi olan Paul Langevin’in kollarında mutluluğu yeniden bulana kadar kendini işine gömdü. Ancak Langevin evliydi. Bu ilişki Fransa’da skandal haline döndü ve Polonya kökenli olan Curie’ye karşı yabancı düşmanlığının ortaya çıkmasına neden oldu.

bilimcidedikodu04

Stephen Hawking
Stephen Hawking, 70. doğumgününde “kadınlar tam bir muamma” itirafında bulundu. Hawking, o zaman 25 yaşında olan ilk karısından boşanıp hemşirelerinden biriyle evlendi. Hemşiresi olan Elaine Mason bu evlilik için Hawking’in konuşma makinesini tasarlamış olan kocasından ayrıldı. Ancak Hawking’in eski hemşirelerinden bazıları, Mason’ın dahi fizikçiyi psikolojik olarak suistimal ve zihinsel olarak manipüle ettiğini iddia ettiler.

2006 yılında Mason’dan ayrılan Hawking, ilk evliliğinden olan çocukları ile ilişkisini düzeltmeye başladı.

bilimcidedikodu05