“İnsanlığın bütün problemleri bir odada tek başına sessizce oturamamaktan kaynaklanır.” Bu söz 17. Yüzyılda yaşamış olan ünlü Fransız filozofu ve matematikçisi olan Blaise Pascal’a ait. Pascal’ın dile getirdiği bu gerçekliğin sonuçları bugün belki geçmişe göre çok daha etkindir. Yapılan bir deneyin sonuçları insanların bir odada tek başına, hiçbir şey yapmadan oturmaktan nefret ettiğini gösteriyor.

Virginia Üniversitesi psikologlarından Timothy Wilson ve arkadaşları tarafından hazırlanan bir deneyde, deneklerden boş bir odada hiçbir şey yapmadan 15 dakika durmaları istenmiş. Odada basanlara elektrik şoku veren ve deneklerce rahatsız edici bulunan bir düğmeden başka bir şey de yokmuş. 15 dakika sonunda deneye katılan erkeklerin %65’i, kadınlarınsa %25’i, boş boş oturmak yerine elektrik düğmesiyle oynayıp şok yemeyi göze almış.

“Elimizin altında kolayca erişebileceğimiz akıllı telefonlar, tabletler, televizyonlar olmayınca nasıl vakit geçireceğimizi bilemiyoruz,” diyor Wilson. “Elektrik şokunun sonucu bizim için de sürpriz oldu. Trafiğin çok sıkışık olduğu zamanlarda, bekleme odalarında ya da ne zaman yalnız kalırsak düşüncelerimizle baş başa kalmayı da öğrenmemiz gerek.”

Deney ve sonuçları Science dergisinde yayımlanmış.