“Boşlukta, iki nesneyi aynı yükseklikten bırakabilseydiniz, kendi ağırlıkları ne olursa olsun, ikisi de yere aynı zamanda düşerdi.” Bu keşif, ilk kez Galileo tarafından yapılmıştı.

Elbette, Gezegenimizde, deneysel koşullar dışında bu olguyu görmemiz pek olası değil. Nedenini sorarsanız: elbette, hava direnci ya da başka bir deyişle, havanın sürtünme kuvveti.

Hava direncini göstermenin en iyi yolu, ağırlık ve biçimi farklı iki nesneyi yüksek bir yerden bırakmak.
İngiliz fizikçi Brian Cox, Galileo’nun keşfi olan, günümüzde de ilkokul düzeyinde bilinen bu olayı, hava direncinin sıfır olduğu boşlukta sınamak istedi.

BBC 2 için yaptığı “Human Universe” programı için kayıt da edilen deneyi gerçekleştirmek için Cox, ABD-Ohio’da bulunan NASA Uzay Güç Tesisi’ne gitti. Tesis; (30,5 x 37,5) metre boyutlarıyla ve 22.653 metreküp hacmiyle dünyanın en büyük vakum odası. Kullanılmadığı zamanlarda yaklaşık 30 ton havayla dolu olan oda, yapay boşluk yaratmak üzere kullanılacağı zaman, içerideki hava emilerek dışarı atılıyor.

Cox, bowling topunu ve kuş tüylerini vakum odası hava doluyken ve içeride 2 gr hava kalacak şekilde boşaltıldıktan sonra odada, yüksek bir yerden iki kez düşmeye bıraktı. Neler olduğunu görmek izlerseniz, videoyu izleyin.

KAYNAK

IMAGE: BBC 2