Tecavüz gibi cinsel suçların aydınlatılmasında insana ait kıllar, eğer köklerini de ortamda bırakmışlarsa DNA elde edilmesine yönelik olarak kullanılabiliyor. Ancak suçlunun böyle bir delili geride bırakmama ihtimaline karşı yeni bulunan yöntem ortamdaki bakterilere odaklanıyor.

Araştırma, pubik bölgede yaşayan bakterilerin sahip olduğu DNA profilinin suçluyu ortaya çıkarabileceğini ortaya koyuyor. Investigative Genetics dergisinde yayınlanan araştırma makalesinin yazarı Murdoch Üniversitesi’nden adli biyolog Silvana Tridico, insanların pubik bölgelerinde yaşayan bakterilerin o kişiye özel olduğunu belirtiyor. Tridico kıl köklerinin her zaman suç mahallinde bulunmadığı ve suçlu DNA’sının buna bağlı olarak ele geçirilemediği durumlara yönelik alternatif bir yol ararken bu bulguya ulaşmış.

Tridico ve çalışma arkadaşları metagenomik adı verilen bir teknikle insan kılları üzerinde yaşayan bakterileri moleküler açıdan ele almışlar. Yedi denek üzerinde yürütülen çalışmada “mikrobiyal bir ize” ulaşmak üzere kafa derisi ve pubik bölgedeki bakteri topluluklarının DNA’sı beş aylık dönem içindeki üç farklı zamanda incelenmiş. Bunun sonucunda kafa derisinde bulunan mikroorganizmaların daha yaygın çevresel örnekler olduğu ancak pubik kıllar üzerinde yaşayanların bunun tersine moleküler açıdan tamamen kişiye özelleşmiş oldukları keşfedilmiş. Tridico bu keşif sayesinde elde edilen “mikrobik imzalar” sayesinde, aranılan kişilere doğru şekilde ulaşılabileceğini ifade ediyor. Ayrıca kadınların pubik bölgesinde bulunan Lactobacillus ve Gardnerella türü bakterilerin erkeklerdeki yokluğu nedeniyle aranan kişinin cinsiyeti hakkında önceden de bir bilgi edinmek artık mümkün olacak.

Bu bakteriler kişiden kişiye cinsel yolla geçebildiklerinden ve belirli bir süre boyunca kalabildiklerinden aranılan suçlu tespitinde birer delil örneği olarak değerlendirilebilecekler. Tridico, bu yöntemin bugüne kadar kimse tarafından düşünülmemiş olmasına hayret ettiğini de sözlerine ekliyor.