Çocuklara canlıların nasıl sınıflandırıldığını anlatmaya yönelik mobil uygulama Apple tarafından “En İyi Uygulama” seçildi.

Orijinal ismi Classify It! yani “Onu Sınıflandır” olan ve Science Netlinks firması tarafından geliştirilen oyun, hem iTunes uygulama Mağazası hem de Google Play içinden ücretsiz olarak indirilebiliyor.

Oyun projesinin başındaki isim olan Suzanne Thurston, canlıları çeşitli düzeylerdeki benzerlik ve farklılıklarını göz önüne alarak sınıflandırma yeteneğinin, biyoloji ve yaşam bilimlerine yönelik eğitim programlarının temel dayanağı olduğunu belirtiyor.

Oyun sırasında oyuncular, aralarında kutup ayısı, brokol, ve amip gibi farklı 70 organizmanın yer aldığı canlıyı, beslenmek için güneş ışığını kullananlar, yumurtlayanlar ve yuva yapanlar gibi çeşitli özellikleri temsil eden sınıflar içine yerleştiriyor. 30 düzey boyunca sınıflandırma işlemini başarıyla tamamlayarak üzerinde resim ve çeşitli bilgiler yer alan yaratık kartlarını toplayanlar öne geçiyorlar. Oyuncular bonus bölümler yoluyla fazladan kart da kazanabiliyorlar. Organizmaların yer aldığı matrisin geliştirilmesi oyunun yapım sürecindeki en zorlu kısım olmuş ve bu konuya ilişkin olarak Wisconsin Üniversitesi’nden biyoloji profesörü Daniel Gerber ile ortaklaşa çalışılmış. Gerber, oyun içinde hangi canlıların kullanılması gerektiğine karar vermenin zor bir süreç yaşattığını ve bazı gruplara ağırlık verilirken bazı gruplarında hiç yer almadığını açıklıyor.

Thurston, ortaya çıkan oyunun önemli bir gerekliliği yüklendiğini ve indirmeye sunuluşunun hemen ertesi günü Apple tarafından müthiş bir başarı olarak nitelendirildiğini söylüyor. Oyun hem IOS hem de Android tabanlı cihazlarda çalışabiliyor ve orta öğrenim grubu çocuklara hitap ediyor.