İki gen testiyle egzama ve sedef hastalıklarının tanı karışıklığı giderilebilir.

Mikroskop altında bile benzeyen kaşıntılı kırmızı lekeler üreten egzama ve sedef hastalıkları nüfusun sırasıyla yüzde 10’unu ve yüzde üçünü etkileyecek kadar yaygın. Ayrıca bu hastalıkların tedavisi için kullanılan bazı ilaçların yıllık maliyetleri 10 bin – 15 bin USD’yi buluyor.

Münih Teknoloji Üniversitesinden dermatolog Kilian Eyerich ve arkadaşlarının 9 Temmuz’da Science Translational Medicine’da yayınladıkları rapora göre, basit iki gen testiyle yalnızca egzama ve sedef değil yüzlerce deri hastalığının tanı karışıklığı önlenebilir. Eyerich’e göre bu iki hastalıkta kesin tanı önemli, aksi halde biri için uygulanan tedavi ötekinin belirtilerini şiddetlendirebilir.

Hastalığa özgü genlerin farklılık gösterebileceğinden yola çıkan Eyerich ve arkadaşları 24 hastadan aldıkları egzamalı ve sedefli doku örneklerini karşılaştırdı. Doku örneklerinden RNA sıralaması yapan ekip egzama ve sedef hastalıklarını ayırt edebilecek 15 gen keşfetti. Ardından 18’i egzamalı, 16’sı sedefli 34 hasta üzerinde yaptıkları ikinci bir çalışmayla ekip NOS2 ve CCL27 genlerinin egzama ve sedef hastalıklarının tanısında iki iyi sınıflandırıcı olduğunu saptadılar.

KAYNAK