Gençler, hele de “delikanlılar”, riskli, dengesiz davranışlar gösteriyor. Developmental Neuroscience’da yayınlanan 19 yeni çalışma, genç erkek beyni işleyişindeki giz perdesini aralıyor.

Florida Eyalet Üniversitesi’den Sinirbilimci Pradeep Bhide, yeni çalışmaların gençlerdeki, tuhaf davranış özelliklerinin nörobiyolojik temellerini gösterdiğini söylüyor, (bu davranışları stres, hormon değişiklikleri, psiko-sosyal çevrenin karmaşıklığı, akran baskısı gibi unsurlar da şekillendiriyor):

  • Çocukların, erişkinlerin aksine, tehlike karşısında duyguları denetleyen beyin bölgesi, genç erkeklerde fazla etkin. Ergen erkeklerde MRG çalışmaları, bu delikanlıların “kertenkele beyni” de denilen limbik beyinde etkinlik düzeyinin fazla olduğunu gösteriyor. Erişkin erkeklerden çok farklı biçimde çalışan genç erkek beyni, tehditlere karşılık vermemeleri söylense de tepki gösteriyor.
  • Beyin etkinliği ölçümleri genç erkeklerin ceza mekanizmalarından hiç etkilenmediğini gösteriyor. Bir yandan genç erkekler, kumar gibi büyük kazançlar sağlama vaat eden risklere de aşırı duyarlı . Bu sonuçlar oğlanların olumsuz davranışlarına cezanın yararını sorgulatıyor.
  • Bir başka çalışma tehlikeye karşı korku geliştiren bir molekülün, genç erkeklerde daha az etkin olduğunu gösterdi. Dolayısı ile erişkin ve ergen davranışları altında nörokimyasal farklar mevcut.