Paleontologları 50 yıldan bu yana düşündüren dinozorun gizemi çözüldü. 1960’larda araştırıcılar iki dev dinozor kolunu ortaya çıkardılar. Yıllardır bunların ne tür bir hayvana ait olabileceğini tartıştılar. Ve şimdi, dinozorun geri kalan kısmı da çıkarıldı ve ortaya çıkan canlı araştırıcıların düşündüklerinden bile daha garip.

Bu defaki dinozor, gagalı, kambur sırtlı ve dev toynaklı bir canlı ve hakkındaki çalışma geçtiğimi günlerde Nature dergisinde yayınlandı. Çalışmanın başındaki araştırıcı Yuong-Nam Lee (Güney Kore Jeoloji Bilimleri ve Mineral Kaynaklar Enstitüsü – KİGAM), bu canlının hayal gücümüzün ötesinde, en acayip dinozorlardan biri olduğunu söylüyor.

Uzun zamandır bu dinozor hakkında bilinen tek şey, üç dev pençeli ve 2,4 metre uzunlukta devasa kollara sahip olmasıydı. Adı, Deinocheirus mirificus, yani Latince normal olmayan, korkunç eller anlamına geliyor. Ancak hemen hemen tamam olan iki yeni iskeletin Moğolistan’da bulunmasıyla birlikte bilinmeyenler de ortaya çıkmış oldu.

dino-arms_custom-dc2a937cd3f137ecdc1a740e9575739708465d71-s3-c85
Araştırıcılar, hayvanın yaklaşık 11 metre uzunluğunda ve 6 ton ağırlığında olduğunu, ördek benzeri gaga taşıyan uzun bir kafaya ve kambur bir sırta sahip olduğunu söylüyorlar. Bacakları kısa ve tıknaz olmasına rağmen, yaşadığı bataklık alanlarda batmasını önlemek amacıyla ayağındaki toynak benzeri yapılar oldukça büyük. Canavarın muhtemelen yavaş hareket ettiği ve mide içeriğine göre bitki ve balıkla beslendiği düşünülüyor. Dr. Lee, daha önce işlevi bilinmeyen dev pençeli ön kollarınsa, tatlı su ortamında otsu bitkileri kazmak ve toplamak amacıyla kullanıldığını düşündüklerini söylüyor.

Bir diğer araştırıcı olan Prof. John Hutchinson, bu son bulgulardan önce 2,4 metre uzunluktaki kolların resmini gören birçok dinozor hayranının çok etkilendiğini ve hayvanın geri kalanının neye benzediğini çok merak ettiklerini, şimdi ise hiç beklemedikleri şekilde acayip bir görüntüye sahip bir hayvanla karşılaştıklarını belirtiyor.
dinokol