Yönetmenliğini Peter Weir’in yaptığı, başrolde Jim Carrey’in yer aldığı The Truman Show adlı film, dizi dünyasına bir eleştiri olarak yapılmıştı. Filmdeki yarı küresel, kapalı mekan denetimli bir iklime sahipti. Şimdilerde Dubai’den gelen bir haber sinemanın masalsı dünyasından gerçekliğe bir adım daha atıldığını duyuruyor: Dünyanın ilk iklim denetimli kenti Dubai için planlandı.

Petrole dayalı ekonomik gücünü turizme evrilten Birleşik Arap Emirlikleri bu yeni projesiyle bir kez daha gündemde. Dubaili yetkililer, bir kaç hafta önce, dünyanın ilk iklim denetimli kenti “The Mall of the World’un” yapımına ilişkin planı açıkladı. Yaz sıcaklıklarının 40 santigrat derece ortalamayla yaşandığı ülkede, yetkililer The Mall of the World’un sıcaklığı yeneceğini ve bütün bir yıl boyunca bir turizm merkezi olarak hizmet vereceğini umuyor.

Pek çok yapının yanı sıra dünyanın en büyük, temalı, kapalı parkı ve dünyanın en büyük alışveriş merkezinin de bulunacağı kent; sanatsal etkinlikler, konferanslar, kutlamalarla aynı zamanda bir kültür merkezi olarak da hizmet verecek. Bununla da kalmayıp, yaklaşık 300 bin metrekareye yayılan bir alanda, her türlü sağlık hizmetleriyle dünyanın en çok ilgi gören sağlık merkezi olacak. Plana göre kent 4,5 milyon metrekarelik bir alana yayılacak ve 7 km uzunluğunda bir ana caddesi bulunacak. Kapalı kente erişim Dubai’nin her yerinden hızlı tramwaylarla sağlanacak. Yılda yaklaşık 180 milyon ziyaretçinin beklendiği kapalı kentte, her bir ziyaretçi dışarıya ayak basmadan en az 1 hafta vakit geçirebilecek.

Karbon ayak izini azaltacak sürdürülebilir teknolojilerle inşa edilecek kapalı kent, güzel dış havalarda, açılabilir çatısı sayesinde, temiz havayla da doğrudan buluşabilecek.

Yetkililer kent inşaatıyla ilgili henüz bir takvim açıklamış değil, ama projenin arkasındaki devlet şirketi Dubai Holding, kentin 2020’de Dubai’de gerçekleşecek Dünya Expo fuarına hazır olacağını umuyor. İklim denetimli kapalı kentin yapım maliyeti hakkındaysa henüz bir açıklama yok.