NASA önümüzdeki yıllarda yapılması hedeflenen Mars görevi için her alanda çalışmalarını sürdürüyor. Bu çalışmalardan biri de bugüne dek uzaya gönderilen en güçlü roketin hazırlanması. Roketin denemelerinin 2018 yılına dek tamamlanması ve fırlatılması hedefleniyor.

NASA’nın yöneticilerinden Charles Boden, bu roketin insanları bugüne dek ayak bastıkları en uzak noktaya taşıyacağını söylüyor. Uzaya Fırlatma Sistemi’nin (Space Launch Sytem – SLS) geliştirilmesi üç yıldır sürüyor. Fakat projenin onayı kısa süre önce, titizlikle yürütülen bütçe ve üretim çalışmalarının ardından kesinleşmiş.

Projede ilk aşamada hedeflenen SLS’in 70 ton kaldırma kuvveti olan küçük bir versiyonu. Yaklaşık 7 milyar dolara mal olacak denemelerde, Orion adlı insansız bir araç, üç haftalığına Dünya’nın alçak yörüngesine oturtulacak. Orion uzay aracının ileride Mars’a birkaç aylık bir yolculuk sonunda insanları taşıyacak uzay aracı olması hedefleniyor. Bu çerçevede bu yılın aralık ayında ilk denemelerinin gerçekleştirilmesi öngörülüyor.
Roketin denemelerinin en son aşamasında 122 metre uzunluğunda, 143 ton kaldırma kuvvetine sahip olacağı söyleniyor. Bu da onu bugüne dek yapılmış en güçlü roket olarak tanımlamamıza sebep oluyor. Böylece insanlı uçuşlar şimdikinden çok daha uzun menzillere ulaşabilecekler. Bu çalışmaların maliyetiyse 12 milyar dolar düşünülmüş.

NASA test uçuşunun tarihini 2018 yılının sonu olarak duyuruyor. Bununla birlikte bu tarihin aralık 2017’ye çekilebilme olasılığı da var.

kaynak