Yapılan son araştırmalar Dünya’nın manyetik alanının 100 yıl içinde tersine dönebileceğini gösteriyor. Önceden böylesi bir tersinmenin binlerce yıl süreceği düşünülüyordu fakat görünen o ki bu eylem çok daha kısa sürüyor.

Pusulanızın kuzey yerine güneyi göstermesi, Dünya’nın manyetik alanının tersine döndüğü anlamına gelir. Böylesi yer değiştirmeler Dünya tarihi boyunca defalarca kez gerçekleşti. Dünya’nın manyetik alanını iki kutuplu bir çubuk mıknatısa benzetebiliriz. Yeryüzünü bir kabarcık gibi saran bu alan bizi Güneş rüzgârlarından, kozmik radyasyondan ve uzaydan gelen yüklü parçacıkların bombardımanından koruyor. Binlerce yıl aynı yoğunlukta ve değişmeden kalabilen bu alan zaman zaman bilinmeyen bir nedenle zayıflıyor ve tersine dönüyor.

İtalya, Fransa, Colombia Üniversitesi ve California Berkeley Üniversitesi üyelerinden oluşan bir grup bilimci, son manyetik tersinmenin 786.000 yıl önce gerçekleştiğini bulmuşlar. Üstelik bu değişim 100 yıldan daha kısa sürede, inanılmaz bir hızla olmuş.

Bu keşif bazı jeofizikçilerin Dünya’nın manyetik alanının normalden 10 kat daha hızlı zayıfladığını ve kutupların yer değiştirmesinin birkaç bin yıl içinde gerçekleşebileceğini öngörmelerine yol açmış. Geçmişteki değişimlerin jeolojik ya da biyolojik olarak ne tür etkilere neden olduğu konusunda çok şey bilinmiyor. Ne var ki günümüzde böyle bir gelişme olursa canlılarda kanser vakalarının artması ya da elektrik şebekelerinin çökmesi gibi çeşitli felaket senaryoları gündeme gelebilir.