Her şeyi değiştirebilecek bir başarı: Bilimciler, elektrik enerjisini bir yerden başka bir yere, 55 m boyunca kablosuz aktarmayı başardı.

Japonya’dan bilimciler, kablosuz enerji akatarımını başarıyla gerçekleştirdiklerini duyurdu. Bu, elektrik üretiminde oyunun kaderini değiştiren bir başarı; öyle ki, günün birinde uzaya devasa güneş panelleri yerelştirebilmemizi ve üretilen enerjinin Dünya’ya erişmesini sağlayabilir.

Japon Uzay Keşifleri Ajansı’ndan (JAXA) araştırmacılar, geçtiğimiz günlerde, bir kettle’ı çalıştırmaya yetecek miktardaki 1,8 kilovat’lık bir gücü, 55 m uzaklıktaki bir alıcıya havadan hassasiyetle iletmek için mikrodalgaları kullandıklarını duyurdu.

AFP’ye (Fransa Basın Ajansı) konuşan JAXA’nın sözcüsü, “Yaklaşık 2 kilovat’lık elektrik enerjisinin, bir hassas yönlü kontrol aygıtı kullanılarak, mikrodalgalar yoluyla küçük bir hedefe gönderilmesini sağlamak, ilk kez başarılıyor.” dedi.

İlerlemek için kat edilmesi gereken uzun bir yol olsa da, araştırma ekibinin varmaya odaklandığı hedef, “Dünya’yı sınırsız yenilenebilir enerjiye sahip bir gezegen kılmak üzere yeryüzeyinden yaklaşık 36 bin km dışarıda, güneş enerjisini soğurabilen; sonra da antenler yoluyla Dünya’ya gönderebilen güneş uyduları kurmak.

Bu, Ajans’ın, Uluslararası Uzay İstasyonu gibi sürdürülebilir insan yapımı uyduların varlığını göz önünde tutarak, üzerinde uzun yıllardır çalıştığı bir araştırma. Ajans Sözcü’süne göre, geliştirilen teknolojinin pratik uygulamalarını görmek de on yıllar alabilir, ancak 2040 ya da sonrasında hedef gerçekleşebilir. Ayrıca, bu devasa yapıların uzaya nasıl gönderileceği, nasıl inşa edileceği ve nasıl idame ettirileceği gibi üstesinden gelinmesi gereken birkaç zorluk da bulunuyor.

Gelişme şimdilik, çok fütüristik gibi görünse de Güneş’ten uzayda elde edilmiş, fosil yakıtsız elektrik enerjisi kullanan bir dünya hayal etmek, çok heyecan verici.

KAYNAK

GÖRSEL: The Planetary Society/AFP