Leicester Üniversitesi’nde geliştirilen, hızlı-duyarlı bir elektronik-burun, ishal, ateş ve mide kramplarına sebep olan, salgına dönüşmesi kolay C. diff (Clostridium difficile colitis) bakterisinin kokusunu alıyor.

Çevrimiçi Metabolomics dergisinde yayınlanan çalışmada, Kütle spektrometrisi kullanılıyor ve bu yöntem, C. diff’in benzersiz “kokusunu” tespit edebiliyor..

C.diff, kutle spektrometrisi, Leicester Universitesi
Bu yöntemle hastalıkları sadece kokularından, yani kimyasal parmakizlerinden tespit etmek mümkün. Üniversite Kimya Bölümü’nden Paul Monks, şöyle diyor:

Clostridium difficile’nin hızla tespiti, sağlık bakımı merkezlerinde birincil önemi haiz. Hızlı ve doğru teşhis, Clostridum difficile salgınlarını azaltmakta, yanı sıra enfekte hastalara doğru tedavi sağlamakta önemli. Gecikten tedavi, uygun olmayan antibiyotik kullanımı ölüm oranlarını arttırmakla kalmıyor, yatakta geçen günlerin artışı sağlık sistemi maliyetlerini arttırıyor. Farklı C. difficile türleri farklı semptomlar gösteriyor, farklı tedavi gerektiriyor. Bu yüzden yalnızca enfeksiyonun varlığını değil, ne tür bir enfeksiyon olduğunu da gösteren bir test, yeni tedavi seçeneklerine kapı aralıyor.

Araştırma yöntemikütle spektrometresi ile dışkı örneklerinden, Uçucu organik bileşikleri (UOB) ölçümü üzerine kurulu. Farklı Clostridium difficile türlerin, benzersiz farklı “kokuları” olduğunu gösterdi, farklı türler kütle spektrometresinde farklı kimyasal izler bırakıyor. Henüz araştırma bakterinin farklı türleri tespit edemiyor. Yine de araştırma ileride farklı bakteri türlerinin anında tespiti için önemli bir adım sayılıyor.