Yeni bir ilaç “kötü” beyaz yağı “iyi” kahverengi yağa dönüştürüyor. Öncü çalışmalar farelerde, bu ilacın metabolizmayı hızlandırdığını ve kilo kaybını tetiklediğini gösteriyor.

İnsanlarda yağ yakımına yardımcı olmayı amaçlayan deneysel bir kilo-kaybı ilacı farelerde denendi; sonuçlar ilacın farelerin metabolizmasını canlandırdığını ve kilo kaybetmelerine yardımcı olduğunu gösteriyor.

GC-1 olarak bilinen ilaç, beyaz kötü yağdan enerji yakan kahverengi yağa benzer bir yağa döndürerek kilo verdiriyor.

ABD, Houston Methodist Araştırma Enstitüsü’nden baş araştırmacı Kevin Phillips, basın açıklamasında, GC-1’in metabolizma hızını çarpıcı biçimde arttırdığını, özünde depolanan; obezite ve metabolizma hastalıklarıyla ilişkilendirilen fazla kaloriler olan beyaz yağı kalori yakan kahverengi yağ gibi bir yağa dönüştürdüğünü söylüyor.

CG-1, beyaz yağı troid hormonu (vücutta metabolizmayı düzenlemede ve fazla enerjiyi ısıya dönüştürmede önemli rol oynayan bir hormon) reseptörlerini etkinleştirerek kahverengi yağa dönüştürüyor.

CG-1, şimdilerde beslenmeye bağlı ya da genetik obezitesi olan yüzlerce farade sınandı. Farelere, yaklaşık iki hafta boyunca her gün ilaç verildikten sonra, genetik olarak obez olan fareler kilo ve yüzde 50’den fazla yağ kitlesi kaybetti. Araştırmacıların söylediğine göre, beslenme sonucu obez olan fareler de benzer bir yanıt verdi.

İlaç verilen farelerin çok daha iyi insülin duyarlılığı göstermesi, bazı durumlarda 6 kat gelişme gelişme göstermesi CG-1’in diyabete karşı koruduğunu da ortaya çıkarıyor.

Phillips, basın açıklamasında, “Verilerimiz GC-1’in obezite ve metabolik hastalıkların tedavisinde kullanılabilecek yeni bir ajan olduğunu gösteriyor.” diyor.

CG-1 insanda kilo kaybetme tedavisi olarak henüz sınanmadı, ama sobetirome adıyla kolesterol düşürme becerisi bakımından klinik olarak sınanıyor. Phillips’e göre kilo kaybını tetiklemek için ilacın daha yüksek dozlarda alınması gerekiyor, ama ilk sınama ilacın etkili ve güvenli olup olmadığını belirlemeye yardım edecek
.
Araştırmanın sonuçları, geçtiğimiz günlerde düzenlenen Endokrin Topluluğu 97. Yıllık Toplantısı’nda, ABD San Diego’da sunuldu.

KAYNAK