Hemen bir çay içmek istiyorsunuz, su ısıtıcınıza su koyup bir süre kaynamasını bekliyorsunuz. Ancak ihtiyacınız kadar suyu fincanınızın içinde ısıtan yeni cihaz sayesinde mutfaklarımızdaki klasik su ısıtıcılarımız yakında birer anı haline gelebilir. Üstelik bu aletle sadece zaman değil enerjiden de tasarruf etmiş oluyorsunuz.

Kullanımıysa oldukça basit. Suyu ısıtmak istediğinizde fincanı özel bir indüksiyon taban üzerine yerleştiriyor ve manyetik metal bir çubuğu fincanın içine batırıyorsunuz. Taban, çubuğun etrafındaki suyun ısınmasına neden olan bir elektromanyetik alan yaratıyor.

Enerji tasarrufu hesaplamalarına bakarsak, eğer herkes sadece ihtiyacı kadar suyu ısıtıyor olsaydı, sokak lambalarının iki aylık aydınlatılmasına yetecek kadar enerjiden tasarruf etmiş oluyoruz. Ayrıca yeni ısıtıcının geleneksel su ısıtıcılarından daha sessiz çalıştığı ve daha az kireç kalıntısı ürettiği de iddia ediliyor. Hatta cihaz, çorba gibi diğer sıvılar için de kullanılabiliyor.

Miito adındaki yeni ısıtıcı, genç girişimciler Nils Chudy ve JasmineGrase’in buluşu. Girişimciler bu buluşa su ısıtıcıların her kaymatma işleminde harcadığı enerjiyi farkettikten sonra karar vermişler.

23 yaşındaki Nils Chudy, Miito ile ilgili herşeyin tüm elektrikli su ısıtıcılarının benzer olduğunu farketmeleriyle başladığını söylüyor. Daha sonrasında ise bu su ısıtıcılarında büyük bir hata farketmişler. Bu da verimlilik açısından yanlış bir şekilde tasarlanmış olmaları. Bir çok su ısıtıcısında minimum su seviyesi yaklaşık 500 mililitre ancak yaklaşık 250 mililitre tutan standart bir fincan çay istiyorsanız, sıcak suyun yarısını boşa harcamış oluyorsunuz.

Chudy, “İnsanların ısıtıcıları gereksiz yere fazla doldurmaları alışkanlıklarını değiştirmek için su ısıtıcılarını yeniden tasarlayarak enerjiyi korumayı amaçladık. Miito, sadece ihtiyacınız olan su miktarını ısıttığı için zaman ve enerji tasarrufu yapıyor” diyor.

Endişe edilecek kireç kalıntısı yok ve herhangi bir kap ya da sıvıda çalışıyor. Genç girişimciler, şimdi su ısıtıcıların toplu üretime geçirmek ve yaklaşık 80 pounda (yaklaşık 300 TL) satışa sunmak için yollar arıyor.

1414189410701_Image_galleryImage_BNPS_co_uk_01202_558833_P
Miito, Nils Chudy (sol) ve Jasmine Grase (sağ) adındaki genç girşimcilerin buluşu

xmiito.jpg.pagespeed.ic.S6A0FYaOqs
Fincanınızı su ile doldurup indüksiyon tabana yerleştiriyor ve ısıtıcı çubuğu svının içine yerleştiriyorsunuz.

video-undefined-22842D8900000578-963_636x358
İndüksiyon taban, etrafındaki sıvıyı ısıtan çubuğu ısıtıyor ve sıvı kaynayınca alet uyarı vererek bekleme konumuna geçiyor.