Formula 1 tutkunları bilirler, pistlerde uyarı bayraklarıyla üstesinden gelinemeyecek bir kaza olursa yarışan araçları yavaşlatmak için güvenlik araçları devreye girer. Ne var ki bazen bu güvenlik araçlarının kendileri tehlikeye neden olabiliyor. Sözgelimi Julian Bianchi geçtiğimiz günlerde önceden olan bir kazaya müdahale eden çekici traktörlerden birine çarpıp yarış dışı kalmıştı.

Şimdilerde denenense piste giren bir otomobil yerine yarışçılara belli bir hızın altında kalmalarını söyleyen gösterge paneli. Eğer yarışçılar panelde gördükleri limitlere uymazlarsa ceza alıyorlar. Bu teknoloji şimdilik yalnızca antrenman turlarında kullanılıyor fakat FIA, takımlarla birlikte sanal güvenlik aracı uygulamasının etkin kullanımı üzerinde çalışıyor.

Sanal Güvenlik Aracı’nın tam anlamıyla devreye girmesiyse biraz vakit alabilir. Bazı yarışçılar bu uygulamadan şikayetçiler. Doğrudan yola bakmak yerine sürekli gösterge panellerini izlemek, bir yandan da yeniden yarış startı verildiğinde en avantajlı konuma gelmek için hızlarını ayarlamaya çalışmak pilotlar için çok kolay değil.Yine de kazaların önüne geçebilmek için bu yöntem etkili olursa bütün çabalara değdiği düşünülecek.