Bildiğiniz gibi şimdiye dek görüntülemede kullanılan bütün sensörler düz üretiliyordu. Oysa üreticilerin en büyük hayali insan gözünü taklit eden kusursuz bir kamera yaratmak! Yalnızca akıllı telefonların sensör sağlayıcısı olmanın ötesinde kamera sensör sektörününün en büyüklerinden Sony, bu hayale bir adım daha yaklaştı ve bir kavisli sensör yapmayı başardı.

İnsan gözünün yuvarlak yüzeyini kavisli yapısıyla taklit etmeyi başaran bu sensör henüz prototip. Bununla kaydedilmiş yukarıdaki ilk tarihsel görüntü aslında yüksek çözünürlüklü de değil ama gürültü, kenar kararması ya da renkser sapmaya bu görüntüde rastlanmıyor.

Kavisli yapısıyla sensörün daha çok ışık aldığını söyleyen Sony; bu sayede düşük ISO düzeylerinde çekim yapılabildiğinin ve gürültü sorununun nerdeyse tümüyle yok olduğunun güvencesini veriyor. Ayrıca düz sensörlerle elde edilmiş görüntülerde oluşan kenar kararması (vignetting) ya da renkser sapma (aberration) gibi sorunların da giderildiğini belirtiyor.

Neredeyse kusursuz elde edilecek sonuçlarıyla fotoğrafçılar için büyük bir hizmet sunacakmış gibi görünen bu sensör; değişken odaklı (zoom) objektifli kompakt ya da DSLR makinelerde henüz kullanılmaya uygun değil. Ama bu sensörlerle donanmış akıllı telefonları satın almak için, kesinlikle çok beklemeyeceğinizden emin olabilirsiniz…

Sony’nin ürettiği kavisli CMOS

KAYNAK