Obez çoçuklarda beklenenden daha önce gelişen gelecekteki kalp sorunlarının fiziksel ve işlevsel işaretleri bulundu. İki boyutlu ekokardiyogram kullanılan araştırmada 100 çocuk ve yeniyetmenin kalbi yakından mercek altına alındı.

Journal of the American College of Cardiology adlı yayında 13 Ekim’de yayınlanan çalışmada, Almanya, Leipzig Üniversitesi Kalp Merkezi’nden araştırmacılar yaşları 9 ila 16 arasında değişen, 61’i obez 40’ı normal olan çocuklarda ekokardiyogram uyguladı. Ayrıca kapsamlı kan kimyasal incelemesi de yapıldı.

Araştırmacılar obez olmayanlara kıyasla obez çocukların kalbinde, şekil ve işlevlerde benzersiz değişiklikler gözlemledi. Ek olarak, obez çocukların önemli ölçüde, daha yüksek tansiyona ve daha yüksek LDL (kötü kolesterol) ve daha düşük HDL (iyi kolesterol) düzeylerine sahipti. Grup olarak obez çocuklar olarak diyastololik işlevde azalmaya, kalp iş yükünün arttığının işareti genişlemiş kalp odacıklarına ve öteki olumsuz koşullara da sahipti.

Araştırmacılardan tıp doktoru Norman Mangner’e göre, çocuklar kalp üzerine obezitenin etkilerini gözlemlemek için ideal. Bu sayede yetişkinlik zamanlarında muzdarip olabilecekleri klinik olarak açığa çıkan kardiyovasküler hastalıklardan (kalp-damar) sıyırabilirler.

Mangner, bu kardiyovasküler değişikliklerin tahmin değerinin ve kilo kaybıyla tersine çevrilip çevrilmediğinin belirlenmesi için ek araştırmaların gerekli olduğunu vurguluyor.

KAYNAK